Перед цим обов’язково варто врахувати такі чинники як метеопрогноз, кліматичні умови, особливості ґрунту та сорт винограду.

Так, наприклад, закарпатський виноградар Іван Урста, який цієї справою займається майже 40 років, практикує у своїх виноградниках зимову обрізку. Переконаний, що це дозволяє зупинити ймовірне прокидання лози мінімум на два тижні.

NB: Професійний виноградар наголошує: плодоносний кущ формується три роки. Молоду лозу, яка тільки-но почала рости, в перший сезон не чіпають. Лише на початку третього можна приступати до формування плодових ланок.  

— Головне, встигнути з цим до весняного сокоруху та врахувати кут зрізу: він повинен бути косим та спрямованим убік нижче вічка. Це важливо, аби сік не зіпсував його, коли лоза «плакатиме», — зазначив Іван Урста.

Також важливо перед обрізкою оглянути кожен кущ та залишити тільки здорові, розвинені гілки, а товсті, тонкі та із укороченими міжвузлями варто видаляти.

NB: Доброго врожаю можна чекати з виноградної лози, якщо видалити дві третини пагонів.

Є такі види обрізання винограду:

    • Коротке, коли залишають до чотирьох бруньок. Такий вид обрізки здійснюють найчастіше у молодих виноградниках, адже воно сприяє активному росту пагонів.
    • Середнє, коли на лозі достатньо 5-10 бруньок, потрiбне для формування плодової лози. Цей варiант чи не найпопулярнiший.
    • Довге обрiзання, коли залишають понад 10 бруньок, його найчастіше застосовують на альтанкових виноградниках.  

 

Щодо зимової обрізки, то виноградар переконує, що це нешкідливо, адже до настання весни зрізи встигають запробкуватися. Однак, обов’язково треба зважати на погодні умови, зокрема, температура повітря повинна бути не нижчою -5°С.

NB: Обрізані гілки не потрібно викидати, з них можна заготовити саджанці — 40-сантиметрові пагінці, на яких 3-5 бруньок. Аби живці добре прийнялися, далі висаджують їх у горщики. Через місяць, як проростуть, — у відкритий ґрунт.  

За матеріалами «Експрес»