Питання поливу в сучасних метеорологічних умовах стає все актуальнішим, як і питання правильної організації процесу зрошування. Хоча існує багато видів іригаційних систем, в яких вода подається на все поле рівномірно, але значення мають не тільки технології.

До прикладу, температура води для поливу не повинна бути нижчою температури повітря у відкритому ґрунті, адже при поливі холодною водою у теплолюбних рослин знижується всисна сила і, незважаючи на наявність води в ґрунті, настає так звана фізіологічна посуха.

В овочівництві застосовують п’ять видів поливів:

  • Передпосівні, передпосадкові та післяпосівні, що забезпечують гарні сходи насіння і приживлюваність рослин. Потреба в поливі 100-200 м3/га.
  • Поливи для відновлення запасів вологи для коріння. Норма поливу 200-550 м3/га.
  • Освіжуючі поливи для зволоження наземної частини рослин та приґрунтового шару повітря у спекотні дні. Норма поливу 20-30 м3/га.
  • Протипаморозкові поливи у весняний та осінній періоди.
  • Підкормові поливи для внесення добрив з водою.




Однак, як зазначають фахівці, надмірне  зрошення може спричинити проблеми, як-от ерозія, розмивання ґрунту, порушення його гранулометричного складу, структури, а також насичення мінеральними речовинами та солями, які пригнічують розвиток рослини. Тому все більшу популярність набувають системи автоматизованого поливу, який здійснюється навіть за відсутності людини на ділянці.

У сільському господарстві існує два основних типи поливу за кількістю використаної води: низької та високої витрати води і обидва можна ефективно застосовувати у садівництві на основі автоматизованих систем.

До низьковитратних систем належать:

  • Туманізатори  системи, що дозволяють регулювати мікроклімат з середини. Вони працюють завдяки розсіюванню води на краплі розміром 5-10 мікрометрів. Ця система буде актуальною для рослин, для яких має значення відносна вологість повітря. До прикладу, томати, баклажани, перець, квасоля, баштанні потребують вологості повітря 60-65%, капуста, морква, буряк, кріп, петрушка, щавель, цибуля порей 70-75%, а огірок, салат, шпинат, селера, цибуля на зелений лист  усі 80-90%.
  • Крапельні емітери та крапельні трубки, які дозовано подають воду прямо під корінь рослини. Автоматичні системи із застосуванням крапельного поливу використовують, переважно, для дерев, чагарників, деяких квітників та тих рослин, які не можна або неефективно поливати дощувальних способом.




До висковитратних  систем належать:

  • роторні дощувачі голівка, що обертається та охоплює велику площу поливу з відстанню від 5 до 25 м. Такий тип зрошувача працює під великим тиском та має різні витрати води від помірно малих до великих витрат;
  • віялові дощувачі сектор поливу охоплює всю площу. Працює за малих тисків при відносно середній витраті води. Радіус дії до 5 м;
  • МР-ротатор  поєднує в собі обертання струменя води і одночасне охоплення всієї площі зрошення. Працює такий за малого тиску і має малу витрату води. Радіус дії такого зрошувача від 2 до 9 м.

Тільки рослини, вирощувані при оптимальній вологості, можуть дати відмінний результат врожайності.

За матеріалами UHBDP