Херсонське агропідприємство «Геліос-1» розширює площі під квасолею, зокрема у 2019 році планує засадити нею 250 га.

Квасоля не нова культура для агропідприємства, вперше її вирощувати розпочали у 2013-2014 рр., але не досягли значних успіхів по врожайності. А вже у 2018 році — фермери використали і насіння канадської селекції, і технологію вирощування. Таким чином змогли досягти значних результатів по врожайності.



До речі, бобові на полях «Геліос-1» вирощують для дотримання правильної сівозміни. Задля цього у структурі посівів була сочевиця. Однак, вже у цьому році площі під нею планують зменшити на користь квасолі — кажуть, наразі сочевиця нерентабельна, її дуже багато на ринках, тому і ціна на неї невигідна.

— Нове покоління піклується про здорове харчування, також сьогодні багато вегетаріанців. Але ще більш вагомий аргумент — кількість людей на планеті, які недоїдають, оскільки при всьому бажанні ми не маємо ресурсів, щоб нагодувати все населення планети м’ясом. Саме тому світовий попит на бобові буде збільшуватися в силу того, що саме бобові культури є альтернативою тваринним білкам. До того ж, згідно з останніми прогнозами ООН, протягом наступних 15 років населення світу збільшиться більш ніж на 1 млрд, досягнувши позначки 8,5 млрд, а в 2030 році — 9,7 млрд осіб. Тому в найближчі десятиліття в світі буде відбуватися природне зростання попиту на продовольство, — розповіла Христина Горстка, директор з экспорту агрофірми «Геліос-1», передає AgroPortal.ua.

Херсонські фермери обрали для вирощування темно-червону квасолю сорту Кідні, канадської селекції.

— Цього року 1 т кольорової квасолі Кідні продається за ціною 871 $/т. Це непогана ціна за фермерську якість, — зазначила Христина Горстка.

Згідно з канадською технологією, херсонські фермери сіють квасолю доволі рідко — 18-19 квасолин на 1 м рядка.

Ми здійснювали під час вирощування механічну культивацію, щоб не використовувати агрохімію, а крім того, в Україні немає жодного гербіциду зареєстрованого для квасолі. Гербіциди використовували тільки ґрунтові, перед сівбою, що дозволило отримати захисний екран на 20 днів. За цей час і зійшла квасоля. Таким чином ми змогли зменшити собівартість вирощеного, — наголосила Христина Горстка.


Цього року херсонські фермери змогли отримати врожайнсть — 3 т/га. Зі слів Христини Горстки, такий результат всіх задовольнив. І це навіть для Канади хороша врожайність. Однак, планової дохідності не вдалось досягти через використання неправильного вологоміра, а відтак компанія втратила на визначенні правильної вологості, на якості, а відповідно — на ціні.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram