Іригаційна установка в саду дає можливість не тільки запобігати наслідкам посухи, а й впливати на поліпшення розмірів і якості врожаю, регулювати ріст дерев. Щоправда обов’язковою умовою є виважена подача води рослинам.

Хоча встановлення іригаційної системи — це додаткові витрати, однак завдяки цьому з’являється  можливість щорічно отримувати додаткові переваги у вигляді підвищення врожайності і кращої якості фруктів, які ростуть до бажаних розмірів незалежно від погоди. Адже найбільші шанси на ринку мають садівники, які не тільки збирають високий врожай, а й отримують частку високоякісних фруктів близько 90-95%.



Щоправда правильне використання іригаційної системи є не менш важливим. Адже для досягнення високих рівнів виробництва недостатньо подавати воду тільки в періоди глибокої посухи. Дуже корисними інструментами є пристрої, що контролюють вміст вологи в ґрунті та кореневій системі рослини. Візуальна оцінка дуже суб’єктивна і часто може бути помилковою. Прості тензиометри ґрунту, які вказують на так звану потужність всмоктування вологи з ґрунту: що сухіший субстрат, то більше сили потрібно кореневій системі для «витягування» води з нього. Тензиометри вказують рівень цієї сили.

NB: Однак мати пристрій недостатньо, треба ще й вміти «читати» його. Оптимальний вміст вологи в ґрунті становить від 10 до 25 кПа (мбар). Значення 50-60 кПа вказує на сухість субстрату, а показання вище 50-60 кПа означають дуже сильну сухість ґрунту. Коли пристрій вказує значення нижче 10 кПа, земля надто волога. У сформованих садах, де рослини глибоко вкорінені, на місці вимірювання повинні бути встановлені два тензиометри довжиною 15-20 см і 30-40 см. У новозакладених садах в перший рік досить метра з фільтром на глибині 15-20 см.

Із зрошенням з’являється і можливість контролювати навіть вкорінення і, таким чином, впливати на силу росту дерев. З весни, до середини червня, рослини повинні мати оптимальні умови вологості, тому слід підтримувати рівень всмоктування в діапазоні 10-25 кПа. Це дозволить оптимально «працювати» з рослинами під час розвитку листя, квітів, фруктів. У цей час також можна вносити добрива шляхом фертигації.



З середини червня можна підтримувати дещо сухіший ґрунт, щоб допомогти рослинам зупинити вегетативний ріст. Рівень сушки залежить від розміру врожаю — ми не можемо тримати вологу занадто глибоко, коли кількість фруктових зав’язків дуже висока, адже вони не виростатимуть до потрібного розміру.

NB: Зразкове значення потужності всмоктування в цей період становить близько 40 кПа для садів з високим виходом, 50 кПа при помірному очікування урожаю і 60 кПа, коли фруктів мало.

Ці значення є приблизними, а оптимальне буде відрізнятися для різних садів, адже тип ґрунту і сорт дерев мають велике значення. Рекомендації щодо зменшення вологи будуть актуальними для садів із дорослими деревами, а в молодих садах період висихання починається тільки в середині серпня.

Підготувала Ірина Шевчук