З року в рік через нехтування вапнуванням, а також деякі природні причини, частка кислих ґрунтів зростає. Водночас внесення азотних мінеральних добрив посилює цей процес, що призводить до погіршення середовища росту та розвитку рослин. Чому це відбувається?

Перед закупівлею азотних добрив — визначте рН

Вибираючи азотні добрива, варто не тільки звертати увагу на їхні властивості, а й зважати на ґрунт, на якому їх плануєте застосовувати.

Так, наприклад, аміачні добрива дуже сильно підкислюють ґрунт, тому їх не варто застосовувати під рослини, які не витримують кислих ґрунтів.

Оптимальні значення рН ґрунту для основних сільськогосподарських культур, дані Інституту сільського господарства Полісся НААН України
Культура Оптимальне значення рН ґрунту Культура Оптимальне значення рН ґрунту
Жито озиме 5,5-7,5 Картопля 5,0-5,5
Пшениця озима 6,3-7,6 Цукровий буряк 7,0-7,5
Пшениця яра 6,0-7,5 Люпин 4,5-6,0
Овес 5,0-7,7 Конюшина 6,0-7,0
Ячмінь 6,8-7,5 Люцерна 7,0-8,0
Кукурудза 6,0-7,0 Просо 5,5-7,5
Соя 6,5-7,1 Гречка 4,7-7,5
Горох 6,0-7,0 Столовий буряк 6,8-7,5
Соняшник 6,0-6,8 Льон 5,9-6,5

 

Сульфат амонію також є прикладом фізіологічно кислотного добрива, яке можна застосовувати на слабокислих ґрунтах, але найліпше під такі культури: картопля, овес та жито.

Читайте: Вапнування ґрунтів навесні

Нітратні добрива дуже швидко спрацьовують та проникають до коренів. Однак така властивість рівнозначно впливає на швидкість втрати їх шляхом вилуговування. Відтак, ці добрива слід використовувати тільки в період вегетації, коли рослини можуть спожити навіть великі дози азоту.

NB: Такі добрива як нітрат амонію, як правило, легко окислюють ґрунт (наприклад, нітрат кальцію), тому їх часто застосовують у садівництві.

Нітрат амонію містить обидві форми азоту: амоній та нітрат. Такий склад дозволяє цим добривам бути універсальними: їх можна використовувати як до посіву, так і для підживлення ярої та озимої пшениці.  

Аміачна селітра підкислює слабо.

NB: Рівень реакції ґрунту впливає на процеси перетворення сполук, наприклад, азоту або фосфору, у форми, які є в ґрунті. Перетворення нітрату амонію до форми нітратів (нітрифікація) вимагає рН 6,5-7,2. На кислих ґрунтах сам процес нітрифікації дуже повільний, що автоматично переходить у сповільнення при перетворенні амонію в нітратний азот — доступний для рослин. Крім того, занадто висока концентрація азоту в ґрунті у вигляді аміаку може призвести до втрати непрямого газового компонента і, що важливо — стати фітотоксичним до рослин, особливо на ранніх стадіях розвитку.

На кислих ґрунтах врожайність зменшується на 15-20%

Кислі ґрунти характеризуються низькою природною родючістю та несприятливими агрохімічними властивостями для вирощування багатьох сільськогосподарських культур, особливо озимої пшениці, ячменю, кукурудзи, гороху, цукрового і кормового буряку, конюшини, люцерни.

На кислих ґрунтах пригнічується їх ріст і розвиток та знижується ефективність добрив. Науковий та виробничий досвід переконує в тому, що на кислих ґрунтах урожайність сільськогосподарських культур зменшується на 15-20%.

Згідно рівняння регресії урожаю за значення рН в інтервалі 4,2-5,6 сольової витяжки, зниження цього показника на 0,1 одиницю призводить до зменшення урожаю зернових культур на 0,7-1,0 ц/га.

NB: Народний метод визначення кислотності ґрунту: у скляний посуд треба помістити 5-10 листків чорної смородини, чи вишні та залити їх склянкою окропу, дати охолонути, після чого кинути туди грудку землі. Якщо вода набуде червонуватого відтінку — це кислий ґрунт, синюватий — слабокислий, зеленуватий — нейтральний.

Валентина Кравець,
за матеріалами іноземних видань та Інституту сільського господарства Полісся НААН України