Як відомо, збільшення дози сірки в живильному розчині знижує сприйнятливість рослин до справжньої борошнистої роси. Крім того, різні сорти суниці садової в одних і тих же умовах по-різному уражуються борошнистою росою.

Голландська консультаційна фірма ХортіНова (HortiNova) у співпраці з науковою лабораторією провели влітку 2017 року випробування різних рецептур живильного розчину при вирощуванні суниці сорту Ельсанта в контейнерах, про це пише «АПК-Інформ: овочі та фрукти».

Найперше науковців цікавило, як змінюється сприйнятливість рослин суниці садової сорту Ельсанта до справжньої борошнистої роси при різних дозах сірки в живильному розчині. Адже у попередніх дослідженнях було встановлено, що рослини різних сортів неоднаково споживають сірку з живильного розчину. Наприклад, сорт Соната порівняно з Ельсанта менш сприйнятливий до борошнистої роси, при цьому вміст сірки в рослинному соці першого сорту вищий, ніж у другого.

NB: Та ж тенденція спостерігається у ремонтантних сортів: стійкіші більше споживають сірки з розчину.

Порівняно з більш стійкими сортами суниці Ельсанта легше споживає елементи живлення, зокрема значні дози нітратного азоту.

NB: Підвищений вміст нітратів у рослині має два недоліки: знижене споживання сірки і підвищену сприйнятливість до інфекцій внаслідок високої концентрації нітратів в листі.

При вирощуванні суниці в теплицях для запобігання борошнистої роси зазвичай застосовують випаровування сірки в сульфораторах. Однак підвищення дози сірки в розчині може одночасно знизити вміст в ньому нітратів. І нітрат-іон і сульфат-іон заряджені негативно (аніони), тому конкурують один з одним під час вступу з розчину в рослину. При цьому важливо, що нітрат-іон несе один негативний заряд, а сульфат-іон — два, тобто один ммоль/л сульфату замінює два ммоль нітрату. Іншими словами, якщо доза нітрату в розчині зазвичай досягає 10 ммоль/л, підвищення дози сірки на 1 ммоль/л знижує дозу нітрату до 8 ммоль/л. Тобто, доза нітрату знижується на 20%.

NB: В результаті одним пострілом вбиваємо двох зайців — підвищуємо дозу сірки і знижуємо дозу нітрат-іона. Так, згідно з проведеними дослідженнями, виявилося, що підвищення дози сірки в розчині дозволяє на 40% знизити вміст нітратів в листі.

У цих випробуваннях доза сірки в розчині доходила до 3 ммоль/л замість загальноприйнятої 1,5 ммоль/л. Доза нітратного азоту була знижена з 11 ммоль/л до 8 ммоль/л. В результаті у варіанті з підвищеною дозою сірки, починаючи з середини вересня 2017 року вміст нітратів в соці листя був нижче 2000 ппм тоді, як в варіанті зі стандартною рецептурою розчину вміст нітратів в листі перевищує 4500 ппм.

При цьому, всупереч очікуванням, вміст сірки в соці листя не збільшився, попри підвищення її концентрації в розчині. Науковці переконані, що це міг спричинити підвищений вміст фосфат-іонів у розчині і соці рослини. Внаслідок конкуренції з фосфат-іонами, сульфат-іони осідають у субстраті або вимиваються з дренажем.

NB: Крім того, було встановлено, що у варіанті з вмістом нітратів в розчині 16 ммоль/л раніше всіх з’явилися ознаки справжньої борошнистої роси в той час, коли в варіанті з вмістом нітратів 8 ммоль/л ще не було жодних візуальних ознак інфекції.

У соці Ельсанта виявили підвищений вміст не тільки нітратів, а й фосфатів. Концентрація фосфатів у соці листя понад 1000 ппм в будь-якому випадку дуже висока. Як і нітрат-іони, фосфат-іони (РО4 3-) конкурують з сульфатами під час вступу до рослини (те ж саме належить і до хлоридам Cl-). Це означає, що для підвищення вмісту сірки в листі суниці слід разом з нітратами знизити концентрацію фосфатів. Науковці вважають, що в старих листках досить 500-750 ммоль/л фосфатів.

При вирощуванні сортів суниці з підвищеним засвоєнням сірки знижується необхідність у застосуванні сульфораторів. Їх доводиться включати рідше або на менш тривалий час. Це йде на користь кліщів-ентомофагів. Науковці планують додатково вивчити взаємозв’язок між вмістом сірки в рослині, опірністю до справжньої борошнистої роси та ефективністю біологічного захисту рослин.

Необхідно регулярно стежити за вмістом поживних елементів в соці рослини, оскільки і сірку можна передозувати. При певній концентрації сірка може перешкоджати надходженню нітратів і фосфатів в рослину, проте досі ні на практиці, ні в експериментах це не спостерігалося при нинішніх дозах сірки в розчині.

Вчені рекомендують регулярно проводити аналізи рослинного соку, щоб знати фактичний зміст елементів в рослині. При цьому важливо не робити різких змін в складі розчину, вони повинні бути поступовими. Також важливо регулярно проводити аналіз живильного розчину, щоб переконатися, що він відповідає розрахованому.