Strip-till це ощадна технологія обробки ґрунту. Вона передбачає смугове розпушування ґрунту на глибину прикореневого шару, з одночасним внесенням добрив. Тим самим, створюються оптимальні умови для проростання сходів. У всьому світі ця технологія набирає все більшої популярності, адже фермери намагаються зекономити час та зменшити витрати на пальне.

Ця технологія є певним компромісом між класичним вирощуванням і повною відсутністю оранки і вже добре зарекомендувала себе під час вирощування широкорядних культур. А як бути з вузькорядними культурами?



За смугової технології обробляються лише вузькі ґрунтові пояси, в яких розміщуються добрива і насіння, а міжряддя не зачіпають. Ця технологію найбільше практикують під вирощування таких культур як кукурудза та цукрові буряки. А як бути з пшеницею?

У Польщі на базі одного агропідприємства випробували Strip-till на озимій пшениці впродовж 6 років.

Озиму пшеницю висівали у три різні дати після ріпаку (друга-третя декада вересня), після сидератів (третя декада жовтня) та після кукурудзи (листопад). Залежно від дати посіву коригували норму висіву: чим пізніші та складніші умови,вона була вищою.

У цьому сезоні, в оптимальні терміни був посіяний сорт Апостель. Пшеницю сіяли агрегатом Mzuri Pro-Til 4T за технологією стріп-тілл з міжряддям у 23 см.

Норма висіву пшениці становила 200 насінин на кв.м. Окрім того, на полі вносили 150 кг/га фосфату амонію і 150 кг/га калійних добрив. Під час осінньої вегетації посіви двічі удобрювали мікроелементним. Також був проведений контроль бур’янів, і для боротьби з попелицями застосовували інсектицидний захист.  Впродовж вегетації пшеницю неодноразово удобрювали, обробляли три рази фунгіцидами та захищали від шкідників.

За словами польських фермерів, відмінності між класичною технологією та стріп-тілл можна побачити восени. Рослини за смугової технології набагато краще розвиваються і мають глибшу та ширшу кореневу систему. Завдяки цьому вони краще використовують поживні речовини і воду.

Це не єдині переваги цієї технології. Вона також сприяє ефективнішому використанню передпосівного удобрення. Відтак, рослини досягають рівномірної висоти, і менш помітний крайовий ефект. Стріп-тілл також дозволяє краще споживати воду рослинам, а завдяки доступу повітря  рослини менше уражують хвороби, зокрема, на листі. Як наслідок, аграрії отримують вищі врожаї з кращими параметрами якості зерна.

— Я можу з упевненістю зробити висновок, що на сьогодні я використовую в три рази менше палива, ніж я раніше використовував, наприклад, за традиційної оранки. Порівняно з іншими технологіями, я також економлю до п’яти разів більше часу під час посівної. Я також отримую вищі врожаї. За останні 6 років, в залежності від року, це було на 300-900 кг пшениці/га більше, ніж при інших технологіях, які я вивчав. У польових умовах в минулому році я отримав в середньому близько 8 т/га пшениці. В хороші роки врожайність може бути навіть понад 10 тонн зерна з гектару, — розповів про свій досвід фермер Марек Рузнак, про це пише видання Farmer.pl.


При цьому він зазначає, що з перепадами вологих та засушливих періодів та років стріп-тілл має перевагу перед іншими методами обробітку.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram