До нашої редакції надійшло запитання від читача: «Я написав до сільської ради заяву з графічним рисунком про бажане місце розташування земельної ділянки, яку я хотів би приватизувати для ведення с/г робіт, в заяві також вказав розмір ділянки до 2 гектарів. Однак на сесії вони відмовилися розглядати мою заяву, а коли я прийшов до сільської ради за рішенням, то вони написали мені в рішенні, що не мають вільних земель. Ця земля розташована в населеному пункті, де я проживаю, видавалася селянам для випасання худоби, але в зв’язку зі зменшенням поголів’я худоби ця земля не є затребуваною. У розмові з працівником сільської ради, я довідався, що та земля після розпаду колгоспу через халатність ліквідатора перебуває в колективній власності, і сільрада не має права нею розпоряджатися, але я їм уже не вірю. Але чомусь люди платили за це пасовище і платять в сільську раду. Що мені робити і куди звертатися, щоб приватизувати цю земельну ділянку? Розробити проектну документацію на землю і подавати до суду? Але якщо ця земельна ділянка перебуває в колективній власності, що тоді вирішить суд?», — питає читач.

Визначення цільового призначення ділянки має бути чітким

За допомогою ми звернулись до Олексія Шамова, адвоката Юридичної групи «ПРАВО»:

— Відповідь на Ваше питання складається з двох частин. Перш за все, необхідно впевнитись, що при поданні клопотання до сільської ради Вами виконано вимоги статті 118 Земельного кодексу України. Зокрема, зазначено цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри, до клопотання додані графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб), — пояснює юрист.


Чинний наказ Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 №548 «Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель» не містить зазначеного читачем цільового призначення «для ведення с/г робіт». Ймовірно, вказуючи орієнтовний розмір земельної ділянки до двох гектарів, читач мав на увазі цільове призначення «для ведення особистого селянського господарства». Разом з тим, невірне зазначення цільового призначення може бути самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою.

За графічними матеріалами звертайтесь до територіальних органів Держгеокадастру
Олексій Шамов, адвокат Юридичної групи «ПРАВО»

— Запорукою успішного вирішення поданого клопотання про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо передачі земельної ділянки у приватну власність, на моє переконання, є попередній збір інформації про земельну ділянку з загальнодоступних джерел. Закон не передбачає якихось вимог до графічних матеріалів, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки. Та однією з форм, що є зручною для опрацювання органом, який розглядає клопотання громадянина, є викопіювання з кадастрової карти (плану) та іншої картографічної документації Державного земельного кадастру. На практиці, таке викопіювання можливо отримати безпосередньо в органі місцевого самоврядування або у районному відділі Держгеокадастру. Крім того, графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки можуть бути розміщені на звороті довідки з Державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (форма 6-зем). При цьому, вказана довідка окрім графічної частини містить інформацію про власника або користувача бажаної земельної ділянки, якщо такі є. Тому, замовлення такої довідки може вчинятись перш за все, щоб впевнитись у тому, що ділянка є вільною від прав інших осіб. Також, зручним способом ідентифікації та перевірки земельної ділянки на предмет власників чи користувачів є Публічна кадастрова карта України. Так, зорієнтувавшись по цій карті, можливо побачити, чи зареєстрована бажана земельна ділянка чи її частина у Державному земельному кадастрі. Якщо ділянка зареєстрована у Державному земельному кадастрі, її форма, площа та межі відображаються у Публічній кадастровій карті та вона має власний кадастровий номер. Функціонал карти дозволяє переглянути наявну у Державному земельному кадастрі інформацію про власників та користувачів такої ділянки. Проте, на сьогодні інформація про речові права на земельні ділянки ще не повністю внесена до Державного земельного кадастру, тому за наявності кадастрового номера ділянки є доцільним скористатись платним онлайн-функціоналом Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та за кадастровим номером перевірити наявність власників та користувачів ділянки. Слід пам’ятати, що вказаний реєстр на сьогодні також перебуває в стадії наповнення, тому є можливою ситуація, коли у невідомої заявнику особи на законних підставах існує право власності чи користування на бажану земельну ділянку, посвідчене державним актом чи договором оренди, проте таке право не зареєстроване вреєстрі, що не робить його нечинним. В свою чергу, інформацією про видані державні акти та зареєстровані договори оренди землі, яка не відображається у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, володіє відповідний районний відділ Держгеокадастру, який до 01 січня 2013 року проводив державну реєстрацію таких документів у спеціальних книгах реєстрації впаперовому вигляді, — пояснив Олесій Шамов.


Перевірити земельну ділянку, чи вона не належить до приватної чи колективної власності у Держфонді документації із землеустрою

У свою чергу, паювання земель колишнього колективного сільськогосподарського підприємства супроводжувалось виготовленням проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Вказаний проект має зберігатись Державному фонді документації із землеустрою, тобто у районному відділі Держгеокадастру. Невід’ємною частиною такого проекту є графічні матеріали, вивчення яких також може дати однозначну відповідь, чи належить бажана заявником земельна ділянка до складу земель колективної власності членів колишнього колективного сільськогосподарського підприємства.

— Відтак, у випадку читача є доцільним перевірити вказаними вище способами належність земельної ділянки до земель колективної власності, земель, наданих в оренду чи приватних земель. Якщо буде встановлена належність ділянки до земель колективної чи приватної власності, то повторна приватизація таких земель є неможливою. Перебування ділянки в оренді зумовить необхідність отримання відповідного погодження землекористувача, що посвідчується нотаріально, —наголошує адвокат.

Якщо ділянка виявиться вільною від прав інших осіб, зазначене рішення сільської ради про відмову в задоволенні клопотання має бути скасоване судом, як протиправне з зобов’язанням органу місцевого самоврядування повторно розглянути клопотання читача та надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою.

Маєте запитання до юриста? Пишіть нам: growhowua@gmail.com

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram