Наприкінці минулого тижня соціальні мережі облетіла звістка — українські яблука були помічені на полицях британської роздрібної мережі — ASDA. Ба більше, ця інформаціє підкріплювалась фото.

Ukrainian apples
Британці виставляють до продукції низку вимог, зокрема, однією з них є наявність забарвлення на яблуках на рівні 50%.

Ще нещодавно, це здавалося б нереальним, адже навіть серед виробників часто побутував стереотип, що українські яблука аж ніяк не конкуренти польським, зокрема, через якісні показники, пише «Інфо-Шувар».

— Переговори з ASDA розпочалась ще 2 роки тому, весь цей час ми вивчали особливості ринку Великобританії, постачаючи баштанні культури. Не всі спроби були вдалими, саме на помилках ми і вчились, іншого шляху, на жаль, не існує, — розповідає Максим Кулик, консультант з експорту ТОВ «Вінігретта». — На підготовку першої експортної партії пішло 2 місяці, адже вимоги в покупця були досить специфічні. Наприклад, головною умовою була наявність сертифікату Global Gap, а він є сьогодні в поодиноких господарствах України. Загальний перелік вимог розтягся на 12 сторінок договору!

Крім сертифіката Global Gap, потрібно було виконати всі вимоги, прописані в специфікації продукту:

  • калібр плодів 65 + з відхилення не більш ніж 5 мм,
  • забарвлення не менше ніж 50%,
  • дозволялась наявність браку та дефектів не більше 5%.
Ukrainian apples
У британців були чималі вимоги і до тари: яблука повинні були транспортуватись у дерев’яних чи пластикових контейнерах, до яких повинні були бути сертифікати безпечності. А вже перед продажем українські яблука перепаковували у поліетилен по шість штук

— Головним викликом був тест на наявність пестицидів в незалежній лабораторії Великобританії, і наші яблука виявились повністю безпечними, а за якістю навіть кращими від польських. Цього разу покупець обрав сорт Роял Гала, і це не було несподіванкою, бо це один з найулюбленіших сортів мешканців Великобританії, а в Україні є всі умови для того, щоб виростити ці яблука належної якості. Непогані перспективи ми також бачимо по сортах Голден Делішес та Гренні Сміт, — зауважив Максим Кулик.

В плани компанії-постачальника не входить суттєве збільшення обсягів експорту в цьому сезоні, більше уваги буде приділятись відпрацюванню операційних процесів з поступовим збільшенням постачання впродовж найближчих 3-5 років.