Більше половини валового урожаю подів та ягід в Україні формують зерняткові культури, серед яких левову частку займають яблука. Ще 30 % виробництва припадає на кісточкові культури (здебільшого сливу і вишню), решту обсягів забезпечують ягоди (переважно суниця, малина і смородина) та горіхи. При цьому вирощують фрукти у більшості невеликі підприємства, що обробляють максимум 600 га землі, причому половина з них господарюють на площі, яка не перевищує 100 га.

Як йдеться у річному галузевому звіті «Садівництво та ягідництво в Україні — 2017» від «Укрсадпром», домінантними сортами в українських виробників є Голден Делішес, Джонаголд, Гала, Айдареді Чемпіон, а також сукупність інших сортів, де основну частку займають ті, що належать до періоду радянської селекції.

Читайте: Мода на яблука: який сорт вибрати, щоб не прогадати

При цьому за даними аналітиків, у виробництві яблук останніми роками прослідковується загальне зменшення площ за рахунок інтенсифікації процесу вирощування, поступове зростання кількості та частки сортів світової селекції та збільшення площ молодих насаджень.

Загальні площі під плодовими та ягідними культурами у плодоносному віці зараз сягають близько 200 тис. га. При цьому фахівці фіксують їхнє стабільне скорочення. Водночас більшість площ багаторічних насаджень перебуває під зернятковими культурами, які у минулому році займали площу у105 тис. га.

NB: Середня урожайність плодів і ягід в Україні в усіх категоріях господарств становить трохи більше 100 ц/га. Помітно вищою вона є в сільськогосподарських підприємствах. Зокрема в окремих підприємствах їх урожайність становить 300-400 ц/га, кісточкових плодів вирощують понад 100 ц/га, хоча буває і вдвічі більша урожайність, ягідних виходить приблизно 80 ц/га, а молодих горіхів — 50 ц/га.

У регіональній структурі виробництва плодів і ягід лідирують Вінницька, Хмельницька, Чернівецька, Дніпропетровська, Закарпатська, Львівська і Полтавська області. За результатами 2017 року разом вони виробили 54 % від загального урожаю фруктів, ягід та горіхів в Україні.

Серед плюсів українського сектору — непогано розвинуте розсадництво ягідних культур (суниці, смородини, малини, лохини). Однак зовсім інша ситуація склалася з саджанцями зерняткових, кісточкових та горіхоплідних культур, де вітчизняні виробники використовують переважно зарубіжний садивний матеріал. Ситуація різко погіршилася після втрати кримських розсадників, адже якщо із реєстру сортів у 2017 році було виключено 16 сортів яблук, то включено лише два.