Прихильники ГМО заявляють, що генетично модифіковані культури сприяють підвищенню прибутковості, критики ГМО заперечують, що вони цього не роблять. Зокрема, у 2016 році «Нью-Йорк таймс» заявила, що «генетична модифікація в Сполучених Штатах і Канаді не прискорила зростання врожайності сільськогосподарських культур». Противники ГМО заявляють, що агрономи обіцяли нагодувати увесь світ, але досі не зробили цього, однак вчені у відповідь зазначають, що не варто робити таких поспішних висновків.



Замість цього вони розглядають результати багатьох рецензованих наукових досліджень. Один із способів, яким вони це роблять, це те, що називають метааналіз, які сортують через сотні або тисячі досліджень, щоб відокремити сигнал від шуму і зробити висновки з наукових даних.

Зокрема, група італійських науковців провела метааналіз  понад 6000 рецензованих досліджень, що охоплюють 21 рік даних, які доводять, що ГМО-кукурудза збільшила врожайність на 25 відсотків і різко знизила кількість небезпечних харчових забруднень. У дослідженні, опублікованому в Scientific Reports, були проаналізовані польові дані з 1996 року, коли була висаджена перша ГМО-кукурудза до 2016 року на основі досліджень у Сполучених Штатах, Європі, Південній Америці, Азії, Африці та Австралії.

Основні висновки дослідників:

  • Різновиди ГМО-кукурудзи збільшили врожайність від 5,6 до 24,5% в порівнянні з їх еквівалентами, що не містять ГМО;
  • У ГМО-кукурудзи був нижчий процентний вміст мікотоксинів (-28,8%), фумонізинів (-30,6%) і трікотеків (-36,5%), які можуть призводити до економічних втрат і завдавати шкоди здоров’ю людей і тварин
  • Дослідження також підтвердило науковий консенсус щодо того, що генетично модифікована кукурудза не є небезпечною для здоров’я людини.

— Цей аналіз дає ефективні відповіді на конкретні проблеми, які широко обговорюються публічно, — зазначила співавтор дослідження Лаура Ерколе.


Вчені зазначили, що метааналіз дозволив «робити однозначні висновки, допомагаючи підвищити довіру громадськості до продуктів харчування, виробленим з використанням генетично модифікованих рослин».

Зазначимо, що наразі  фермерам доступні два типи насіння ГМО-кукурудзи: стійка до гербіцидів (ХТ) кукурудза, яка дозволяє фермерам краще контролювати бур’яни, та стійка до комах (Bt), яка непіддатлива шкідникам. Деякі штами ГМО-кукурудзи характеризуються як стійкістю до гербіцидів, так і стійкістю до комах.

Термінант, стійкий до гербіцидів, генетично модифікований так, щоб бути непіддатливим до гліфосату, що дозволяє знищити бур’яни. Стійкість була досягнута за рахунок включення генів з ґрунтової бактерії в кукурудзяні рослини. Стійка до шкідників кукурудза генетично модифікована, щоб включати гени з іншої ґрунтової бактерії Bacillus thuringiensis (Bt), яка зазвичай розпорошується на органічних фермах в ролі природного пестициду. Цей ген знижує потребу в внесенні інсектицидів.

За матеріалами Genetic Literacy Projekt

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram