Вирощування зернового сорго є економічно доцільним і агрономічно обгрунтованим, переконаний генеральний директор ТОВ «НВТ «Укрсорго» Ярослав Бардин.

Які переваги сорго?

  • найбільш жаро- та посухостійка культура серед польових культур;
  • не вимогливе до родючості ґрунту;
  • висока адаптивність.

А тому вирощування цієї культури є дуже перспективним на Півдні України.

— Ми спілкувалися на цю тему з фермерами південних областей і побачили, що саме у людей горять очі, вони зацікавлені у вирощуванні сорго, — розповів Ярослав Бардин.

Відтак, ТОВ «Науково-виробниче товариство «Укрсорго» має намір вирощувати сорго в Херсонській області, а також побудувати в регіоні завод для переробки цієї культури.

— Підвищення посушливості клімату в степовій зоні України вимагає розширення посівів посухо- і жаростійких культур. Сорго саме є однією з таких культур, придатних для нових кліматичних умов. Відтак, пропозиція щодо вирощування сорго є як економічно доцільною і агрономічно обґрунтованою, —  зазначив заступник голови облдержадміністрації Євген Рищук.

Статистичні дані свідчать, що більше 60% виробленого в Україні сорго відправляється на експорт. За підсумками 2016/17 сезону Україна експортувала 165 тис. т сорго, що на 40% більше, ніж було у попередньому сезоні. Основним ринком збуту українського сорго є країни Євросоюзу, куди в 2016/17 маркетинговому році пішло більше 83% всього експортованого з України обсягу.