Справжню зиму прогнозують в Україні від Водохреща. В Укргідрометцентрі повідомили, що територію нашої країни накриють сильні снігопади та хутровини. А вже наприкінці січня будуть сильні морози — до -25°С.
Агрономи можуть зітхнути з полегшенням: все-таки є надія, що озимі переживатимуть сильні морози під надійним сніговим покривом. А для садівників ми рекомендуємо забезпечити своєму саду снігозатримання.

Чому снігонакопичення — важливе?

Сніг взимку для нашої кліматичної зони є життєво необхідним. Хоча цього року він в дефіциті: за нестачі снігу потерпають озимі рослини, плодові дерева і чагарники, а також багаторічні трави. Адже сніговий покрив не тільки рятує їх від вимерзання, а й збільшує запаси ґрунтової вологи навесні. А ґрунт під сніговою ковдрою не піддається зимовій вітровій ерозії, та й завдяки рясному зволоженню легше переносить і сильні весняні вітри.

NB: 1 кг снігу — це майже 1 літр талої води. А 1 куб. м (в залежності від щільності снігу) дає від 50 до 250 л води. Тала вода — це відмінне добриво: 1 кг снігу містить до 7,4 мг азоту і трохи фосфору. До речі, найбільше азоту містить іній.

Погодна статистика засвідчує: найчастіше квітень, травень і червень виявляються посушливими. У зв’язку з цим дуже різко зростає роль зимового снігонакопичення. Цей захід активно застосовують в США, Канаді, Німеччині та Франції. До того ж снігозатримування дозволяє збільшити урожай у 1,5-2 рази.

NB: 1 см снігового покриву підвищує температуру ґрунту на 1 градус. Щоб рослини не замерзли навіть у сильний мороз, товщина снігу повинна бути не менше 20-30 см. А краще (для повної гарантії) на 15 – 20 см вище.

Відтак, дуже важливо максимально затримати сніг у полях та у садах. Адже навіть за достатніх опадів, шар снігу може бути недостатнім через, наприклад, часті відлиги, або сильні вітри.

Щити, полімерна сітка, гілля дерев та чагарників — все це може стати інструментом снігозатримання

Відмінно допомагають снігозатриманню розставлені по всій ділянці щити. Вони можуть бути з вербових прутів, зрізаних пагонів малини, кукурудзи, топінамбура, листів фанери або товстого картону, шиферу, старих дощок.

Щити виготовляють висотою 80-100 см. Вище не потрібно: їхня висота ніяк не впливає на кількість затриманого снігу.

NB: Встановлено, що основна (до 70-80%) кількість снігу переноситься в приземному шарі на висоті до 20 см.

Щити треба встановлювати суцільними рядами перпендикулярно напрямку домінантних на ділянці вітрів на відстані 10-15 м ряд від ряду. І ще: щити не повинні бути суцільними — як мінімум 50% просвітів. Мало того, що на їх виготовлення піде менше матеріалів, то ще й сніг більш рівномірно розподілиться по ділянці.

NB: За щільними щитами швидкість вітру різко падає, в результаті чого утворюється крутий, але короткий сніговий вал.

Також для затримання снігу можна використовувати обрізані восени гілки дерев і чагарників, зв’язавши їх в пучки і розклавши по ділянці навколо стовбурів плодових культур.

Все частіше для снігозатримання застосовується полімерна сітка. Вона легка і компактна, в разі зміни напряму вітру її нескладно перенести з одного місця в інше. Крім того, завдяки своїй проникності вона може встояти навіть проти сильних поривів.

Деяким рослинам снігозатримання шкодить

Не всі рослини полюбляють надмірний покрив снігу. Так, вишням, сливам та чорноплідній горобині при висоті снігового покриву понад 1 м загрожує випрівання. Не любить великої товщі снігу і суниця садова. А ось кущі смородини, аґрусу та малини можна накривати повністю: їх плодові бруньки не дуже стійкі до морозів і без захисту можуть промерзати. Головне, правильно розподілити снігову масу.

Якою має бути оптимальна висота снігового покриву для рослин, щоб уникнути випрівання:

  • суниця — до 80 см;
  • малина, ожина, вишня, слива, аронія — до 100 см;
  • яблуня, груша, обліпиха — до 120 см;
  • смородина, йошта, аґрус — до 100-130 см.

Чому не варто утоптувати сніг навколо дерев?

У багатьох садівників снігозатримання асоціюється з утоптуванням снігу навколо стовбурів дерев. Але чи насправді це корисно? Прихильники вважають, що утоптаний сніг краще захищає коріння від холоду, не дозволяє мишам дістатися до кори, а навесні тане повільніше, тому земля і залишається довше вологою. У противників — інша думка. По-перше, пухкий шар снігу краще тримає тепло, оскільки в його порожнинах накопичується повітря. По-друге, для мишей щільний сніг — не перешкода.

NB: Ущільнений і скрижанілий, тим більше ще й прикритий соломою або гноєм, сніг навіть шкідливий посадкам. Крона, прогріта яскравим весняним сонцем, починає прокидатися, а коріння все ще спить: ґрунт не тане.

Що стосується затримки вологи, то справді: ущільнений сніг тане повільніше. Але не всім деревам це корисно. Тим, які пробуджуються рано (вишня, черешня, слива), сніг, що не розтанув, зашкодить. Не варто утрамбовувати сніг і навколо рослин, у яких підпріває коренева шийка (абрикос, повстяна вишня і чорноплідна горобина).

NB: Утрамбовування може бути корисним таким рослинам, які розкривають бруньки пізніше, — груша, яблуня.

Навесні завдяки талим водам ґрунт зволожується на велику глибину. За даними фахівців, навіть в найсприятливіші роки осінні опади зволожують ґрунт лише на 20-30 см. Талі ж води при правильному їх затримання і при хорошому снігонакопичення йдуть на глибину 1-1,5 м і більше. Рясне зволоження в першу половину вегетації дуже важливо для подальшої життєдіяльності всіх без винятку культур. Тоді вони своєчасно проходять всі фази свого розвитку.

Валентина Кравець,
за матеріалами www.sb.by