У разі введення податку на виведений капітал (ПВК) бізнес буде ухилятися від його сплати не більше, ніж зараз ухиляється від сплати податку на прибуток, вважає старший юрист юридичної фірми «Астерс» Павло Шовак. Адже в ПВК під контроль будуть взяті грошові потоки, і заховати виведення обігових коштів з бізнесу має бути важче, ніж приховати дохід в бухобліку.

 

При цьому юрист підкреслив, що «слід відрізняти ухилення від оподаткування, яке є кримінально караним діянням, і податкову оптимізацію, яка є правомірними діями платника податків, спрямованими на зменшення податкових зобов’язань», а обидва ці явища притаманні будь-якій системі оподаткування і перехід від податку на прибуток до ПВК не припинить їх існування.



Адже в інших країнах (наприклад, Естонії, Грузії та в недавньому часі Латвії), введення ПВК не привело до негативних наслідків.

— Навпаки, ПВК може стати стимулом для підвищення бізнес-активності в державі. Цей податок істотно знижує вартість інвестування в капітал, а також стимулює до реінвестування отриманого прибутку, наприклад, в розширення виробничих і торговельних площ, придбання нового обладнання, — сказав він агентству «Інтерфакс-Україна».

Водночас зобов’язання по сплаті ПВК не виникає доти, поки прибуток реінвестується, а власники не вилучають кошти з підприємства в будь-якій юридичній формі.

— Від переходу до НВК повинні виграти всі підприємства, зацікавлені в розширенні бізнесу, подальшої експансії українського ринку, — вважає він.

NB: Серед можливих «підводних каменів» такого податку юрист назвав, зокрема, те, що висновком прибутку вважається не тільки класична виплата дивідендів, а й інші платежі, прирівняні до висновку прибутку, наприклад, виплата нерезидентам пасивних доходів як роялті і відсотків, здійснення операцій на неринкових умовах. Така перекваліфікація операцій, за його словами, може просто замінити вже традиційні «безтоварні» операції, які зараз широко ставляться низці платників податків.

У свою чергу, радник юридичної фірми «ЕПАП Україна» Олександр Майданик зазначає, що основним аргументом проти введення ПВК є суттєва втрата надходжень до бюджету.

— За найоптимістичнішими прогнозами, вже на третій рік після введення ПВК обсяг податкових надходжень до бюджету відновиться. Такому результату повинна посприяти детінізація і активне зростання економіки. Але що станеться насправді в українських реаліях, сказати складно. Адже той же приклад Естонії показує, що на подібне відновлення може знадобитися більше часу, — вважає юрист.

Натомість керівник податкової практики юридичної фірми Evris Андрій Реун також вважає, що ризики ухилення від сплати ПВК не перевищують ризиків ухилення від сплати податку на прибуток. Юрист відзначає, що в разі введення ПВК у податківців з’явиться додатковий арсенал засобів і повноважень донарахувати цей податок платникам податків, «перекваліфікувавши господарські операції в операції з виведення капіталу».

NB: На думку юриста, основним підводним каменем в разі введення ПВК буде адміністрування податку, а також високий ризик зловживань податківцями при тлумаченні податкового законодавства та фактичних обставин з метою перекваліфікації бізнес-операцій в операції з виведення капіталу і донарахування ПВК.

— Від введення ПВК виграють, в першу чергу, ті галузі, в яких необхідно регулярно модернізувати або покращувати виробничі кошти. Якщо ПВК буде працювати як задумано розробниками, у бізнесу буде стимул нарощувати виробничі потужності і розширюватися за рахунок сум, зекономлених на ПВК, — прогнозує юрист.

Зазначимо, що в Міжнародному валютному фонді вважають за можливе введення податку на виведений капітал в Україні за наявності компенсаторів для покриття можливих втрат бюджету.

Підготувала Ірина Шевчук