Тривалі опади в деяких регіонах призвели не тільки до зупинки жнив, вилягання посівів, а й до почорніння колоса, що загрожує втраті товарних властивостей зерна.

Висока температура, кількість опадів, що підвищують вологість, та вітер, є ідеальними умовами для поширення та проростання спор грибів, що сприяють та розвитку почорніння колосся. Захворювання трапляється у всіх видів зернових колосових, особливо на полях, які були ослаблені кореневими хворобами, а також за відсутності достатнього фунгіцидного захисту.

Почорніле колосся на Івано-Франківщині. ©Фото “Голосу України”

Почорніння колосся спостерігають у посівах на полях з обмеженою сівозміною. У таких умовах швидко виявляється дія патогенних збудників. Пліснявіння зазвичай спричиняє грибок Cladosporium herbarum, який уражуючи рослину, не відразу проявляє ознаки хвороби, але в період статевого дозрівання рослин, коли нижні листки відмирають і вже висока доступність поживних речовин, на рослинах стають явні ознаки ураження хворобами — альтернаріоз, оливкова плісень, «чорний зародок» та інші.

— Оливкова плісень, збудником якої є гриб Mycosphaerella tassiana Johanson (анаморфа: Cladosporium herbarum Link ex Gray) проявляється під час достигання пшениці та інших хлібних злаків, особливо під час роздільного збирання у вологу погоду. Зовні ознаки її проявляються на стеблах, колосках, листових пластинках, піхвах, іноді на зерні у вигляді оливкового-чорного, оксамитового щільного нальоту у формі дернинок, який є конідіальним спороношенням гриба. Запізнення зі збиранням урожаю пшениці у вологу погоду призводить до інтенсивного ураження рослин і почорніння всієї надземної маси рослин. Уражене насіння щупле, характеризується низькою енергією проростання і схожістю, з низькими технологічними якостями, — розповів GrowHow.in.ua • [Як вирощувати] Іван Марков, професор НУБІП України.

 

Зі слів Івана Маркова, розвитку хвороби сприяє висока вологість повітря у період збирання пшениці, часті дощі, тумани, щедрі нічні роси та заселення рослин попелицею. Основне джерело інфекції уражені рослинні рештки і насіння, де гриб зберігається у вигляді грибниці та конідій. Недобір урожаю в роки інтенсивного розвитку хвороби може сягати 12% і більше.

— Основними заходами боротьби з цією хворобою є такі: своєчасне збирання врожаю прямим комбайнуванням, в стислі строки проведення обмолоту валків під час роздільного збирання, швидке і якісне очищення насіннєвого вороха та сушіння зерна, протруєння насіння, ретельне загортання в ґрунт післяжнивних решток, — налосив науковець.



Гриб Cladosporium herbarum поширений повсюдно, зокрема, на органічних рештках, у ґрунті. Alternaria alternata також часто трапляється на наземних частинах різних видів колосових рослин, включаючи зерно (зовні та всередині).

NB: Поєднання сприятливих агрометеорологічних умов для розвитку грибків означає, що замість жовто-золотих ми бачимо чорні поля.

Cladosporium та Alternaria не потребують високої вологості. Їхні спори вивільняються при підвищеному русі повітря та зниженні відносної вологості повітря. У наших умовах найбільш сприятливі умови для розвитку грибів з липня по вересень.

Гриби, що викликають це захворювання, знижують технологічну цінність зерна, а коли воно перебуває на складі, форми швидко розвиваються.

Перші симптоми з’являються на листі під час дозрівання злаків: некротичні плями, які в місцях ураженнях часто стають дуже темними, майже чорними.

NB: З розвитком захворювання симптоми видно на колосі, зокрема, оксамитовий, оливковий та чорний наліт, наче як засипано сажею.

Заходи захисту здійснюють в період формування колосу, разом із фунгіцидним захистом проти септоріозу листа та фузаріозу колоса.

Втрати врожаю, викликані ураженням, становлять до 5 %, які не настільки значні, як у випадку фузаріозу, ураження яким може призвести втрати до 60 %.

Але більша шкода від пліснявіння у розвитку мікотоксинів, які шкодочинні як для тварин, так і для людей.

— Мікотоксини — це токсичні речовини природного походження, що виробляються деякими видами цвілевих грибів. Поява цвілі може бути як до, так і після збирання врожаю, на етапі зберігання та/або на готових продуктах харчування в умовах сприятливої температури і високої вологості. Більшість мікотоксинів відрізняється хімічною стабільністю і не руйнується в процесі термічної обробки, — повідомляють у ВОЗ.


Науковці радять вживати систематичні заходи для контролю за мікотоксинами, особливо під час достигання, збирання й зберігання зерна пшениці:

  • впровадження хоча б короткоротаційних (три- та чотирипільних) сівозмін;
  • очищення полів під озимину від пожнивних рослинних решток з подальшим старанним загортанням їх під час обробітку ґрунту (через мінливість та високу адаптивність збудники фузаріозу, які зберігаються в ґрунті, стерні, рослинних рештках і зерні, найважче викорінити);
  • використання стійких сортів інтенсивного типу;
  • протруєння насіння фунгіцидними та інсектицидними протруйниками;
  • дотримання строків сівби, встановлених норм висіву й глибини загортання насіння;
  • збалансоване внесення макро- та мікродобрив;
  • оптимальне використання засобів захисту рослин (основний шлях для вирішення проблеми).

Підготувала Тетяна Тимошенко

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram