У першому півріччі 2017 року на українському ринку відбулось падіння цін на всі групи засобів захисту рослин на 10—20%, при чому зниження ціни відбулося в усіх сегментах — від недорогих до преміям-класу.  Водночас, на фоні падіння ціни збільшився попит і продажі препаратів.

— Якщо порівнювати обсяги імпорту ЗЗР у першому півріччі 2017 року з аналогічним періодом минулого року, то ми відзначимо збільшення імпорту в Україні на 9 тис. тонн, з 75 до 84 тис. тонн. Це пояснюється тим, що компанії, які присутні на ринку ЗЗР України формують свій дохід не високою маржинальністю, а великим обігом продукції,розповів Ігор Герасименко, аналітик «ІА «Інфоіндустрія».

Зниження ціни не торкнулося тільки нових діючих речовин фунгіцидів, тоді як всі старі і давно відомі протигрибкові препарати впали в ціні на 10-20%. Ціна на гліфосат також впала, але не настільки критично, як всі очікували.

Структура імпорту ЗЗР

У першому півріччі 2017 року зріс імпорт всіх основних груп засобів захисту рослин. Гербіциди і надалі мають найбільше попиту серед засобів захисту рослин, хоч і показують найслабшу динаміку зростання всього 9% у фізичній вазі. Їх обсяг зріс до 54 тис. тонн, а в кількості оброблених площ зростання становить 15% до 41,8 млн га.

— Такі дані свідчать не тільки про зростання імпорту, а й про те, що зростання торкнулося саме препаратів з низькою витратою на гектар. Це зумовлено, не тільки падінням ціни, а й проблемами з роботою ґрунтових пестицидів в центральних областях України, де через малу кількість опадів ґрунтові гербіциди погано контролювали бур’яни, через що збільшився витрата страхових гербіцидів, — розповів Ігор Герасименко.

Інсектициди показали більш впевнену динаміку зростання в 11% у фізичній вазі і 30% в площах обробки. Сумарний імпорт цієї групи ЗЗР в першому півріччі становить 5,6 тис. тонн, що на 0,6 тис. тонн більше ніж минулого року. Такого обсягу інсектицидів достатньо для обробки 19,8 млн га.

Імпорт фунгіцидів виріс на 23% порівняно з 2016 роком і досяг позначки 14,8 тис. тонн. За кількістю площ обробки посівів зростання становить 29% і досягло позначки 19 млн га.

Найбільше зростання показали регулятори росту, їх обсяг імпорту зріс на 49% до позначки 4,3 тис. тонн, а в гектарному еквіваленті зростання становить 31%.

За словами Ігоря Герасименка, такий стрибок імпорту пояснюється тим, що зернові вийшли із зими слабкими і не розкущеними, внаслідок чого аграрії змушені були застосовувати регулятори росту і робити додаткові підгодівлі зернових.

Але зростання імпорту простежувалось далеко не за всіма групами препаратів, зокрема, на 11% знизився імпорт десикантів. Експерти це пов’язують із відсутністю вологи в центральному та західному регіонах країни. За кількістю оброблюваних площ падіння становить 117 тис. га. Також знизилися обсяги імпорту протруйників на 8% і фумігантів на 11%.

Генерики виграють у оргінаторів

У першому півріччі 2017 року генеричні компанії збільшили свій відрив від мультинаціональних брендів. Їх обсяг імпорту в фізичній вазі становить 55 тис. тонн, тоді як імпорт мультинаціональних компаній досяг всього 29 тис. тонн.

Серед компаній найбільшим постачальником ЗЗР в Україні в першому кварталі 2017 року стала компанія Adama, чий імпорт становить 10,4 тис. тонн, що на 2,6 тис. тонн більше ніж у минулому році. Такий стрибок імпорту дозволив компанії Adama обігнати компанію Syngenta, чий імпорт залишився на рівні минулого року — 7,3 тис. тонн.

За кількістю оброблюваних площ лідером в першому півріччі 2017 року стала компанія Bayer, чий обсяг імпорту дозволить обробити 9 млн га. На другому місці з мінімальним відривом від компанії Syngenta розташувалася компанія Adama, чий обсяг імпорту дозволить їй обробити 7,1 млн га.

Прогноз на закінчення сезону

В кінці сезону 2017 року і в 2018-му році підвищення цін на ЗЗР очікувати не варто, так як швидкого стрибка на нафтопродукти не передбачається, переконаний аналітик Ігор Герасименко:

— Обсяг імпорту буде продовжувати рости і в кінці року досягне позначки 118-120 тис. тонн. У наступному 2018 році прогнозується подальше зростання обсягу імпорту на 5-7%, найбільш швидкозростаючою групою будуть інсектициди, що пов’язано з чергуванням фунгіцидного та інсектицидного сезонів, слідом за ними будуть фунгіциди, і найслабше зростання покажуть гербіциди. Кількість імпорту регуляторів росту буде залежати від погодних умов восени і відповідно — від стану озимих. У структурі імпорту за обсягом і кількістю гектарів будуть домінувати препарати генеричних компаній, але в ціні мультинаціональні бренди будуть все ще попереду, — зауважив аналітик.