В Україні почастішали випадки виявлення в імпортних вантажах небезпечного карантинного шкідника пасльонових — південно-американської томатної молі (Tuta absoluta Meyr.), яка є дуже небезпечною як тепличних так і ґрунтових помідорів.

NB: Якщо минулого року шкідника виявили в імпортних вантажах 18 разів, а у першому кварталі тричі, то лише в квітні таких випадків було уже чотири. Усі заражені вантажі було або повернуто до країни-експортера, а це здебільшого Туреччина, або за рішенням власника знищено.

Як зазначають у Держпродспоживслужбі, південно-американська томатна міль — це дуже небезпечний шкідник, який здатний за дуже короткий термін знищити від 60% до 100% урожаю. У Південній Америці його вважають одним із найважливіших шкідників томатів. Окрім томатів гусінь шкідника може пошкодити насадження баклажанів та перцю. В Україну личинки потрапляють здебільшого з овочами — томати, баклажани, перці — або розсадою.

В Україні вперше вогнища цієї молі виявили у 2010 році в Криму та Одеській області. Пізніше шкідники були зафіксовані в Миколаївській та Херсонській областях. Однак відтоді ці регіони знаходяться під пильним контролем. Станом на 1 січня шкідником уражено майже 830 га.

Як зауважив директор Департаменту фітосанітарної безпеки, контролю в сфер насінництва і розсадництва Андрій Челомбітко, підвищення середніх температур збільшує ризики акліматизації цього виду шкідників у південних регіонах країни, що може призвести до значних економічних втрат серед вітчизняних виробників томатів та інших пасльонових культур.