Уряд схвалив і направив до Верховної Ради законопроект, згідно з яким виділені у постійне користування фермерам сільськогосподарські землі будуть передані фермерам та їх нащадкам. Зокрема мова йде про близько 0,5 млн га понад 25 тис. осіб, а з урахуванням членів їх сімей це рішення стосується не менше 100 тис. осіб. Про це повідомив заступник міністра аграрної політики і продовольства з питань розвитку фермерства Віктор Шеремета у своєму блозі на «Економічній правді».


NB: Він нагадав, що на початку 1990-х років для стимулювання фермерства держава передавала фермерам земельні ділянки у постійне успадковуване володіння. Цей механізм дозволяв зберігати господарство протягом поколінь і передавати ділянки у спадщину. Однак згодом влада скасувала норму, згідно з якою після шести років успадкованого володіння земля переходила у приватну власність фермера, замінивши її правом постійного користування.

— Тобто земля перебувала в розпорядженні фермерського господарства доти, доки залишався живим її одержувач — голова господарства. Після його смерті сім’я втрачала право на землю. За таких умов про жодні сімейні ферми йтися не могло. Понад 15 років знадобилося, щоб зробити перший крок для відновлення справедливості. У квітні 2018 року уряд ухвалив і направив до Верховної Ради законопроект, яким ці землі передаються у власність фермерам та їх нащадкам, — зазначив Шеремета. Я спілкувався з багатьма фермерами після засідання Кабміну. Усі вони були натхнені і, чесно скажу, здивовані, що держава нарешті виконала свою обіцянку. Багато хто сприйняв це з недовірою. Як виявилося —  недарма.

Однак він зазначив, що зараз фермерів намагаються обвести навколо пальця, адже після реєстрації у парламенті урядового законопроекту був зареєстрований ще й альтернативний законопроект. Автори —  депутати, представники політичної сили, яка декларує підтримку сільськогосподарських виробників, але у своєму тексті закону вони вносять низку обмежень на отримання землі фермерами.

— У депутатському законопроекті землі «передаються безоплатно у власність у наданому розмірі громадянам України — власникам таких [фермерських] господарств». Згідно із статтею 121 Земельного кодексу, норми безоплатної приватизації для ведення фермерського господарства встановлені на рівні земельної частки (паю) на території відповідного села чи селища. У середньому по Україні це 4 га. Для порівняння: середній розмір ділянок, які отримали перші українські фермери, становить 50 га. Ніяких змін до відповідної статті Земельного кодексу розробники не пропонують, тож фермери зможуть претендувати лише на 4 га. Тобто в 12,5 разу менше, ніж середня ділянка, — зауважив замміністра.