Оптимальні строки сівби ріпаку різняться по регіонах. Також на терміни впливає і вибір гібриду. Період активної осінньої вегетації озимого ріпаку (до переходу середньодобової температури нижче +2°С) для забезпечення формування оптимальних параметрів рослин становить 90-­110 днів. Зазвичай оптимальні терміни сівби припадають на 15 серпня – 5 вересня. Але можливі і пізні терміни: 10-15 вересня.

Фахівці наголошують під час сівби озимого ріпаку варто уникати агротехнічних помилок. По-перше, варто звертати увагу на підготовку ґрунту. Наслідком поганої підготовки ґрунту є погані сходи і нерівномірний розвиток рослин: вони стають перерослими або недорозвиненими, що може спричинити їх перемерзання взимку.



Зокрема, після збирання зернових культур варто здійснити ретельне подрібнення соломи зернових та її заробляння в ґрунт.

Фахівці стверджують, що велика соломина у ґрунті формує повітряні порожнечі. Поганий контакт насіння із ґрунтом призводить до гіршого проростання насіння ріпаку, що надалі сприяє витягуванню рослин. Такі рослини зазвичай більш ослаблені, що зумовлює більшу ймовірність їх загибелі.

Не варто глибоко заробляти насіння у ґрунт під час сівби. Адже в такому випадку сходи озимого ріпаку довше проростають, стають ослаблені, що збільшує ймовірність їх вимерзання.



Важливо не завищувати норму висіву ріпаку, адже загущення посівів не сприяє збільшенню врожайності, рослини конкурують між собою за вологу, світло та площу живлення. Відтак вони гірше розвиваються, витягуються та погано зимують. Стебла стають тонкими, що зумовлює значне вилягання посівів.

Переростання посівів озимого ріпаку може спричинити і надмір азотного живлення. Але головне це сівозміна. Високі та стабільні врожаї озимого ріпаку зазвичай отримують при впровадженні в господарствах спеціалізованих ріпакових сівозмін (частка ріпаку займає до 20–25%) з максимальним насиченням їх зерновими культурами. Насичення сівозміни ріпаком призводить до збільшення ураження рослин білою гниллю, фомозом і альтернаріозом.

За матеріалами ЗМІ та наукових досліджень

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram