Зміни до форми податкової декларації з податку на додану вартість та порядку її заповнення та подання набули чинності з 1 червня 2018 року. Зміни, насамперед, стосуються сільськогосподарських товаровиробників, внесених або тих, хто претендує на внесення, до Реєстру отримувачів бюджетної дотації, а також  платників податку, які декларують або вже задекларували в попередніх періодах податкові зобов’язання, за якими незареєстровані в ЄРПН податкові накладні чи розрахунки коригування.




Зміни стосуються, насамперед, трьох додатків ПДВ-декларації: Д1, Д5 і ДС9. Зокрема, останній заповнюють сільгоспвиробники, які претендують на дотації з бюджету.

NB: Якщо досі аграрії мали вираховувати позитивну різницю між податковими зобов’язаннями та податковим кредитом щодо операцій, які дотуються, а також мучилися з розподілом податкового кредиту на дотаційний і звичайний, то тепер у них має поменшати роботи: досить буде вказати обсяг податкових зобов’язань перед бюджетом за операціями поставки товарів (без її зменшення на суми податкового кредиту) і окремо обсяг операцій (без урахування ПДВ), які закон відносить до таких, що дотується. Ці види діяльності перераховані в п.16.3 Закону про держпідтримку сільського господарства №1877.

При цьому враховуватися будуть тільки ті податкові зобов’язання, які значаться в уже зареєстрованих податкових накладних за звітний період. Йдеться про ПН, у яких в правій частині порядкового номера вказано код «2».

У другій частині таблиці додатка ДС9, як і раніше аграрії будуть розраховувати частку сільгоспвиробництва (по всьому с/г товарів і окремо за дотаційними), а також долю не дотаційних поставок. Важливо, що робити це потрібно не тільки сукупно за останні 12 місяців, але і окремо за кожен звітний період.



Однак в цій таблиці з’явилася окрема графа «ПВН» для розрахунку сільгоспчастки новоствореним платником. А в шапці додатка ДС9 було додано поле «06» для зазначення дати включення до Реєстру одержувачів бюджетної дотації. Ця дата повинна бути вказана в другій квитанції, яку аграрій отримує після подачі заяви про внесення до реєстру.

Для всіх інших платників ПДВ будуть важливі зміни, що стосуються двох інших додатків Д1 і Д5. До прикладу, в таблицю 1.1 буде заноситися інформація про розрахунки коригування (РК), які збільшують розмір податкових зобов’язань, але ще не були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН). Причому причина не реєстрації ПН неважлива. Також в цю таблицю повинні потрапляти нові розрахунки коригування, які були складені в звітному періоді, тобто, наприклад, в червні.


У таблицю 1.2 повинні потрапляти всі інші РК, які були складені за всі попередні періоди, починаючи з 1 липня 2015 року, тобто, за останні три роки. Але так і залишилися незареєстрованими на дату подання декларації (за червень 2018 року).

Зазначимо, що усі зміни базуються на указі Міністерства фінансів України від 23.03.2018 № 381 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 28 січня 2016 року № 21».