Нова Система блокування податкових накладних/розрахунків коригування (ПН/РК) Державної фіскальної служби має в десятки разів зменшити кількість зупинених документів. Про це заявив директор Департаменту моніторингу доходів та обліково-звітних систем Микола Чмерук під час засідання Громадської ради при ДФС.

За його словами, підхід до побудови нової системи блокування податкових накладних значно відрізняється від тієї моделі, яка працювала минулого року. Якщо раніше податкова накладна проходила два етапи, то нова схема складатиметься із чотирьох.

Тепер блокування відбуватиметься в такі етапи:

  • відсікаючий,
  • контроль наявності ознак ризиковості платника податку,
  • моніторинг відповідності показникам, яким визначається позитивна податкова історія платника,
  • перевірка ризиковості здійснення операцій, тобто контроль наявного «пересорту».

— Ми вважаємо, що ця конструкція буде суттєво зменшувати кількість податкових накладних, які будуть зупинятися. Вже проведені попередні розрахунки та тестування роботи даної системи, які підтвердили, що кількість податкових накладних, які були зупинені у минулому році, при застосуванні критеріїв нової системи зменшиться в десятки разів, — запевнив Микола Чмерук.

До «відсікаючих» ознак тепер належать:

  • операції з постачання товарів (послуг) кінцевому споживачу та/або які звільнені від оподаткування;
  • обсяг постачання менше 500 тис. грн. та якщо керівник є директором менше ніж у 3-х платників ПДВ;
  • податкове навантаження більше 3%.

Далі, якщо платник податків не внесений до переліку ризикових платників, він перевіряється на наявність позитивної історії. Показники, за якими визначається позитивна податкова історія, як кажуть в ДФС, виписані достатньо широко, завдяки чому кількість податкових накладних, яка не буде зупинятися у зв’язку з впровадженням нової системи значно збільшиться.

NB: Зокрема, це загальна сума сплати ЄСВ та податків і зборів становить більше 5 млн грн, наявність власних (орендованих) земельних ділянок більше 200 га або орендованих земельних ділянок комунальної та/або державної власності площею не менше 0,5 га, торгівля однаковими товарами. І лише у разі невідповідності всім вищезазначеним критеріям буде робитися перевірка ризиковості  здійснення операції.

Серед додаткових переваг стане запровадження дворівневої системи прийняття рішень, коли центральний апарат буде мати можливість переглядати рішення регіональних податкових органів лише по тих платниках, обсяг операцій у яких перевищує 30 млн грн, але всі рішення будуть формуватися в регіонах. Таблиці платників податків також будуть прийматися регіональними органами.  

Ще одна новинка системи — прийняття рішення після п’яти днів.