Через низький вміст гумусу, високу кислотність і нестачу поживних речовин чорноземи України опинились у критичному стані. Вітчизняні екологи та науковці б’ють на сполох, адже причиною цьому є нищівне ставлення до чорноземів та нераціональне використання добрив.



До прикладу, через подорожчання добрив майже вдвічі та їхній дефіцит фермер Денис з Рівненщини цього року недовніс добрив на 250 гектарів землі, де вирощує ріпак, ячмінь і пшеницю.

— Коли ми мусили вносити ці добрива, їх на ринку не було. Перш за все, ми втратили частину врожаю, однозначно. Потенціал був згублений, зазначає підприємець.

Така ж ситуація і в інших фермерів, які недозібрали близько 20% врожаю.

— Дехто був змушений скоротити обсяги міндобрив і, звісно, це відобразиться на врожайності. Дехто був змушений переглянути структуру посівів, розуміючи, що не зможе витягнути культуру на тому, що є, пояснює господар, і додає, що цього року щотретій гектар землі не отримав добрив, бо у фермерів бракує коштів.

Водночас науковці кажуть, що український родючий чорнозем це нині просто слова, адже ґрунт втрачає свою родючість катастрофічно швидкими темпами і буквально на очах. В університеті біоресурсів та природокористування пояснюють, що врожайність залежить не від кількості добрив, а від раціонального їх розподілу, а українську землю з року в рік буквально нищать.

— Ми стривожені такою ситуацією, так не можна поводитись із землею. Землекористування повинно базуватися на наукових основах, наполягають у виші, та вказують на вапнування, котре майже ніхто не робить, бо фермери у гонитві за врожаєм виснажують ґрунт до останнього.

До прикладу, степові масиви розорані на 80-97 відсотків, а за науковими розрахунками ці показники мають бути менше 40-60%. Фахівці наголошують, що поле не можна удобрювати суцільним шаром, а потрібно щороку для окремих ділянок рахувати окремі норми. На це наважуються лише 5% фермерів в Україні, хоча натомість мають кращі ґрунт і врожаї.

— Соняшник дуже виснажує ґрунт, обробляється глибоко, підсилюються процеси ерозії та ґрунт вимивається. Вміст гумусу: нормальним для нього є вміст 800 міліграм, зараз у нас у ґрунтах буває така ситуація, що гумусу 2-3. Це фактично чорні піски, які дуже неродючі, кажуть експерти.


Екологи додають, що свідомо і з турботою ставитися до полів має кожен, а не лише одиниці. Бо у ґрунтах вже триває незворотний процес, і якщо нічого не вдіяти, земля скоро втратить свої ресурси.

За матеріалами ТСН.ua

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram