Після динамічного зростання цін на пшеницю, останнім часом зафіксовано застій на ринку, що спонукало багатьох фермерів припинити продаж зерна. Однак такий крок може зашкодити товару, якщо не подбати про правильне збереження вологості, адже «дихання» зерна є природним біохімічним процесом, який призводить до розкладання речовин, що містяться в зерні.

Якщо потрібно зберігати зерно впродовж тривалого періоду, необхідно висушити зерно до 14% вологості, а потім охолодити його до приблизно 20C.

NB: Температура зерна тісно пов’язана з його вологістю. Вище значення якогось із обох параметрів призводить до збільшення дихальної здатності аеробних ядер. Це викликає розкладання резервних речовин, зокрема крохмалю. Занадто висока температура призводить до зниження проростання. Волога і тепло в поєднанні з анаеробними умовами, які переважають, до прикладу у нижній частині бункера, призводить до анаеробного зброджування.



Висока вологість і температура ідеальні умови для розвитку грибків роду Fusarium, Aspergillus і Penicylium, які виробляють токсичні метаболіти — мікотоксини. Заражене мікотоксинами зерно не можна використовувати для споживання або кормів, оскільки може стати навіть причиною смерті.

Наявність в ангарі насіння чужорідних видів рослин викликає не тільки збільшення вологості, але й забруднення потенційного насіннєвого матеріалу. Якщо це кормове зерно, це може призвести до розладу шлунку у тварин або навіть отруєння. Забруднення у вигляді залишків стебел, полови, пил і грудок, є додатковим середовищем для спор грибів, які тільки і чекають сприятливих умов для розвитку. Якість збору і ефективність застосування гербіцидів дуже впливають на кількість забруднень. Якщо вміст домішок дуже великий, то слід добре очистити зерно зерноочисними машинами.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram