Цьогорічний цукровий сезон агровиробники оцінюють як непростий. Зокрема, про це розповів Степан Маціборка, директор ТОВ «Вікторія», яке має в обробітку більше 2,5 тис. га землі та впродовж останніх років займає провідні позиції серед агропідприємств Тернопільщини. У господарстві вже декілька років поспіль збирають по 650-730 ц/га солодких коренів.



Найбільшою проблемою цього сезону аграрії з Тернопільщини називають переробку цукрових буряків. Адже зібраний врожай виробники і досі тримають у кагатах. 

Зі слів аграріїв, ТОВ «Радехів-цукор» став монополістом в області з переробки цукросировини, але недотримується постійно графіків транспортування урожаю на Збаразький цукровий завод: обіцяючи щоденно переробляти до тисячі тонн продукції, заводчани спромагаються лише в день звільнити кагати від 400-600 тонн. Корені втрачають вагу, змінюється якісний склад тощо.

— Ми удвічі у наступному році зменшимо посіви солодких коренів,  розповів головний агроном Сергій Якимець порталу TeNews А шкода у нас чітко розроблена і продумана до дрібниць система вирощування.

У грошовому еквіваленті треба витрати 30-40 тисяч грн на гектар вирощування. А віддачі, рентабельності від цієї необхідної технічної, харчової культури немає, розповів директор ТОВ «Вікторія» Степан Маціборка, економіст за фахом.

Крім того, місцеві виробники цукрових буряків нарікають, що немає альтернативи для визначення якості, фізичної забрудненості, цукристості в солодких коренях.




— Але не можна покинути чи зруйнувати за один день чи рік те, до чого йшли десятиліттями. Надбали та закупили відповідну техніку, обладнання, реманент, скоригували сівозміни. Маємо партнерські відносини з європейськими партнерами щодо постачання насіння, мінеральних добрив, гербіцидів тощо. А в результаті виходить парадокс, що вирощене нікому не потрібне. Ціна впала до 500 грн за 50 кг цукру, — скаржаться аграрії.

І ще одне розчарування для усіх аграріїв та фермерів: Верховна Рада України прийняла в другому читанні законопроект, який скасував норми ЗУ «Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру», що втратив актуальність. Отже, його перевиробництво за новими правилами йде тільки на серйозні збитки для виробників буряків.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram