На початку червня неподалік Борисполя відбулась визначна подія — відкриття нової R&D-станції компанії MAS Seeds. Подія стала знаковою, як у діяльності компанії, так і для України в цілому. 

Ще донедавна уся селекційна діяльність компанії здійснювалась на Дніпропетровщині, де розташований також і насіннєвий завод. Тепер R&D-станція працює поблизу Борисполя на базі агропідприємства «Агро-Регіон». Тут також розташований і головний офіс компанії MAS Seeds в Україні.

Айварас Абромавичус, акціонер компанії «Агро-Регіон», та Ромен Дестйо, генеральний директор компанії MAS Seeds Україна

NB: MAS Seeds — це бренд французької насіннєвої компанії Maisadour Semences S.A., що є дочірньою компанією Кооперативної групи MAÏSADOUR — першого сільськогосподарського кооперативу на південному заході Франції. Mas Seeds займається селекцією та виробництвом насіння ключових сільськогосподарських культур. Портфоліо компанії налічує 350 гібридів і сортів. Торговий оборот Mas Seeds становить 140 млн євро, з яких 85% генерується за межами Франції.

За десять років діяльності в Україні компанія MAS Seeds інвестувала чималі кошти у відкриття закордонної філії, будівництво насіннєвого заводу, науково-дослідні станції. Більше того — MAS Seeds створила виробничий кластер з вирощування насіння.

За кілька років на ринок вийдуть нові українські гібриди від MAS Seeds

Нова науково-дослідна станція компанії MAS Seeds в селі Велика Олександрівка Київської області дозволить компанії охопити більшу зону для своїх досліджень, створити нові гібриди та агротехнологічні рішення для усіх ґрунтово-кліматичних зон України.

Дослідна станція має нову сучасну лабораторію, яка оснащена обладнанням для протруювання, калібрування, точного підрахунку насіння.

Також станція укомплектована селекційними сівалкою і комбайном від французького виробника Baural, за допомогою яких селекціонери компанії можуть закладати досліди в кукурудзяних і соняшникових розплідниках з необхідним розташуванням.

Спеціальна селекційна сівалка Baural 8-рядна

Комбайн селекціонера, загальною вартістю € 450 тис., виробництва компанії Baural

Загальна сума інвестицій у цю станцію, за словами Ромена Дестйо, генерального директора компанії MAS Seeds Україна, становить близько $ 1 млн.

— Головне завдання селекційної станції — аналіз, порівняння і вивчення матеріалу з високою кондинційною здатністю. Основні напрямки нашої селекції — це рядковий відбір і міжсортова гібридизація, — розповіли під час відкриття станції представники компанії MAS Seeds.

За словами селекціонерів, сьогодні усі селекційні зусилля компанії спрямовані не тільки на стійкість проти хвороб та шкідників, а й також на формування в гібридів посухостійкості. Матеріал, який використовують для досліджень на селекційній станції зібраний з різних країн, зокрема із Франції.

— Щороку ми висіваємо близько п’яти тисяч ділянок гібридизації кукурудзи, зокрема, також минулого року у нас з’явилась програма по соняшнику — маємо окреме ізольоване поле для досліджень, — кажуть селекціонери MAS Seeds.

Також проводять селекційні дослідження по таких культурах як кукурудза (на зерно та на силос), соняшник (стійкий до вовчка, з високим вмістом), ріпак у різних погодно-кліматичних умовах.

— Для нас проект R&D-станції у Великій Олександрівці дуже важливий. Щоб отримати результат в селекції, необхідно 10 років з моменту початку робіт. Зараз ми хочемо контролювати всі процеси селекції саме в Україні. У селекційному розпліднику кукурудзи на Київщині створюється нова історія компанії MAS Seeds. Через 5 років наші селекціонери створять повністю українські гібриди, адаптовані під місцеві кліматичні умови і ґрунти, — повідомив Ромен Дестйо, генеральний директор компанії MAS Seeds Україна.

Термінал Z об’єднає майбутнє українського агробізнесу

R&D-станція розташована на базі агрохолдингу «Агро-Регіон». Тут же планують створити інноваційний агротехнологічний парк.

— «Агро-Регіон», окрім вирощування зернових, як будь-яка західна компанія, розглядає можливості — чим ще, можна допомогти в просуванні нашої країни. З’явилася ідея, щоб на землях «Агро-Регіон», упродовж наступних кількох років, збудувати індустріальний агротехнологічний парк. Ми його назвали «Термінал Z». «Термінал» — тому що розташований поблизу Бориспільського аеропорту, а «Z» — тому що майбутнє за новим поколінням. Нам треба вже вчитись у наших дітей, — розповів Айварас Абромавичус, акціонер компанії «Агро-Регіон».

Загальна площа майбутнього парку становитиме 35 га. Тут будуть новітні офіси, лабораторії, шоуруми, коворкінги, зони відпочинку та демо-поля. Саме тут представники агрохолдингу планують об’єднати усі прогресивні українські та міжнародні компанії, які створюють майбутнє українського агробізнесу.

— Коли ми шукали партнерів та інвесторів для створення цього проекту, то першими відгукнулась компанія MAS Seeds. Так у нас на території «Терміналу Z» з’явився комплекс з офісом компанії, R&D-станцією та демо-полями, — зазначив Айварас Абромавичус.

Наступальна тактика MAS Seeds

На сьогодні компанія MAS Seeds у стратегії глобального розвитку обрала наступальну тактику. Так, до 2026 року у компанії планують суттєво розвинути свій насіннєвий бізнес, зокрема, збільшивши свою присутність в Європі, а також на нових ринках Азії та Європи.

NB: У MAS Seeds планують збільшити обсяги виробництва насіння з 2,5 млн посівних одиниць у 2017 році до 4 млн — у 2026 році. Цього планують досягти, завдяки збільшенню інвестицій і дослідження для прискорення генетичного прогресу.

— Наша інвестиційна стратегія полягає в тому, щоб розвивати саме відділ дослідження, а відтак створювати надефективні гібриди, які здатні адаптуватись до різних агрокліматичних умов та потреб сільгоспвиробників у високопродуктивному сталому сільському господарстві, — зазначив Режіс Фурньє, генеральний директор MAS Seeds.

Підготувала Тетяна Тимошенко