Молочай може бути чималою проблемою на полях, особливо на пасовищах. У 1980-х цей бур’ян атакував поля США та поширився на значні площі. Використання гербіцидів не дало тоді бажаного результату і фермери вдались до іншого засобу — розведення популяції листоблішок, які є природніми ворогами молочаю.

NB: У 1980-х роках федеральні і державні відомства США почали імпортувати і поширювати серед фермерів листоблішок. Чорний жук Aphthona lacertosa може існувати в більш широкому діапазоні температур і вологості, ніж інші види, і його використання стало універсальним.

— Ми випустили 500 жучків на кожному з двох пасовищ на початку 1990-х років. Це була суміш чорних і коричневих листоблішок, і треба було два-три роки для того, щоб вони розмножилися. Ми також почали використовувати програму хімічного контролю. В результати, ми змогли добитися скорочення бур’янів настільки, щоб корови знову змогли пастися в тих районах, які раніше були сильно заражені молочаєм. З нашого досвіду, гербіцид був досить дорогий і не дуже ефективний, а листоблішки проявили себе як відмінний інструмент для контролю бур’янів. Наша мета — не ліквідувати весь молочай, але добитися скорочення популяції рослин на 80%, — поділився досвідом американський фермер Джеф Данерс, пише видання Agriculture.com.


Використання комплексної програми контролю із застосуванням як хімічних препаратів, так і жуків допомогло стримувати бур’яни на площі в трохи більше 800 000 акрів. Без цих зусиль з контролю, молочай за оцінками науковців, міг би поширитися на більш ніж 4 млн акрів.

Зараз Данерс регулярно перевіряє кількість жуків на своєму ранчо. В кінці весни і на початку літа він збирає жуків з ділянок, де комах забагато, і випускає там, де спостерігається нестача.

Не дивлячись на те, що дорослі жуки листобілшок харчуються листям, основний збиток рослині завдає ураження личинками комах коріння. Тоді вони руйнують тканини коренів і перешкоджають постачанню води і поживних речовин в іншу частину рослини для вегетації. А оскільки поїдання руйнує кореневу тканину, рослина слабшає і стає більш сприйнятливою до інших методів контролю, таких як гербіциди.

Дослідження показують, що найбільше для використання корисних листоблішок підходить суглинок і глинисті ґрунти з вмістом органічної речовини від 6% до 9,5%. Найменш ефективні жуки в супіщаних ґрунтах з вмістом органічної речовини від 1% до 3%.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram