Нерівномірне дозрівання рослин, тривалі опади, сильне засмічення поля бур’янами може серйозно перешкоджати збиранню врожаю і різко знизити його якість.

Під час вирощування врожаю кожен агровиробник хоче відмінної погоди, під час якої рівномірно зріють поля злаків, ріпаку та зернобобових культур. Потім збирання проходить гладко, без великих втрат і стресів. Однак, на практиці такі жнива бувають рідко, оскільки погода в цей період іноді нестабільна.

Рослини потім дозрівають нерівномірно. Найчастіше це викликано такими факторами, як:

  • рясні опади наприкінці вегетації після періоду посухи стимулюють омолодження рослин;
  • висока різнотипність ґрунтів, що може бути і на одному полі;
  • пізновнесені високі дози азоту або пізнє застосування фунгіцидів зі стробілуринової групи.
  • нерівномірне дозрівання рослин, а також сильне засилля бур’янів.




У таких випадках, аби приступити до збирання, варто здійснити десикацію, яка пришвидшить дозрівання та якість зібраного врожаю.

NB: Для десикації використовують препарати з групи неселективних (загальних) гербіцидів, зокрема з двома активними речовини: гліфосат та дикват. Крім десикантів, є безліч гербіцидів з такими діючими речовинами, але які не мають реєстрації на десикацію. 

Найбільш поширені гербіциди для десикації перебувають у формі використання 360 SL (наприклад, Раундап 360 SL, Клінік 360 SL тощо). Їх рекомендують в дозі від 3,0 до 4,0 л/га. Вони можуть бути використані самостійно або, наприклад, з додаванням сульфату амонію. Додавання добрив покращує ефективність цієї активної речовини. Норма застосування 3 літри препарату на гектар та 5 кг сульфату амонію, розчиненого у 200-300 л води на гектар. Для десикації можна використовувати дикват, представлений, наприклад, Реглон Форте 200 SL, який містить однакову кількість речовини: 200 г/л і використовується в дозі 2-3 л/га.


Ріпак. Десикацію слід розпочати, коли більше 70% посівів жовто-зеленого відтінку, а вологість насіння, визначена за допомогою вологоміра, на рівні 30%. Тобто приблизно 10-14 днів до запланованого врожаю.

Зернові десикують, коли в посівах поширено багато бур’янів: десикація не тільки полегшить сам збір, а й знищить насіння сегетальної рослинності.

За несприятливих погодних умов завдяки десикації фермери можуть вберегти свій врожай від ураження мікотоксинами. Наприклад, гліфосат у злаках застосовують у восковій фазі стиглості зерна, коли його вологість становить 20-30 %. Як правило, стиглість такого зерна наступає 10-14 днів до очікуваного врожаю.

Бобові культури належать до тих культур, які дозрівають нерівномірно і схильні до розстріскування. Весь процес дозрівання сильно залежить від погодних умов. Якщо літо суворе, це, як правило, зумовлює продовження вегетації і одночасно сприяє поширенню вторинних бур’янів, які також підвищують вологу зібраного насіння і ускладнюють обмолот стручків.

Десикацію бобових здійснюють за 7 днів до запланованого збору врожаю, коли вологість насіння становить близько 30%. Горох десикують, коли рослини починають жовтіти.


При здійсненні десикації варто пам’ятати, що під час застосування гліфосату відбувається дуже швидке і неприродне висушування насіння. Його варто застосовувати, коли на полях сильне засилення бур’янів. Тому ця обробка не рекомендується на насіннєвих садах, а також на пивоварному ячменю, тому що погіршуються його властивості для утворення солоду.

Валентина Кравець