Кіноа, або ж просто їстівний різновид лободи, хлібна зернова культура, культура в Україні не надто поширена і досі незвична. Традиційно її вирощуванням займались індіанці Південної Америки, але згодом культура набула популярності і тепер її вирощують у всьому світі. До прикладу, кіноа адаптували канадські фермери, для яких вона чудовий учасник сівозміни. При цьому площі під культурою досі незначні, і вона вважається нішевою.

— Той факт, що ми маємо ще один урожай у структурі сівозміни, є серйозним агрономічним бонусом. У фінансовому аспекті урожай добре окупається, а культивування є безпроблемним. Бушель кіноа втричі перевищує вартість бушеля ріпаку, — поділився досвідом канадський фермер Ендрю Далгарно, який чотири роки вирощує лободу.

NB: Хоча для кіноа не існує спеціальних засобів захисту чи обробки, тому все доводиться підбирати «навпомацки». Щоправда, на щастя, лобода майже нічим не хворіє.

У канадській компанії Northern Quinoa, яка займається реалізацією цієї продукції, зазначають, що стійкість до таких хвороб як склеротінія або чорна ніжка — неабияка цінність для зернової і дає можливість скоротити застосування агрохімії за рахунок дотримання сівозміни з лободою. До речі, саме ця компанія є однією з шести компаній в світі, що займаються лободою в промислових масштабах, пропонує фермерам укладати з ними 100-відсоткові виробничі контракти і надає агрономічні консультації.

— Найбільшою перешкодою для вирощування кіноа в Канаді є необхідність «пережити» більш ніж 100-денний вегетаційний період без заморозків. У Південній Америці вегетаційний період може зайняти від 130 до 170 днів від посіву до збору врожаю, — розповідає керівник компанії Prairie Quinoa’s, яка займається селекційними дослідженнями лободи, Персі Філліпс.

Він зазначає, що у Канаді кіноа відрізняється непередбачуваністю: вона може повністю дозріти всього за 100 днів або затягнути період дозрівання до 128 днів.

Зараз науковці хочуть напрацювати агрономічні прийоми для обробітку лободи, провести пестицидні дослідження на культурі, та визначити найкращі сорти для її культивування.

Однак фермер-практик Ендрю Далгарно уже зазначає, що для гарного врожаю важливо вирощувати кіноа на чистих полях без бур’янів, а також відзначає хороші урожаї після сої. Кіноа також любить вузькі інтервали між рядами, а глибина посіву має бути аналогічна ріпаку. Та й за розміром насіння кіноа аналогічні розміром насіння ріпаку, тому не потрібне спеціальне посівне або обладнання для збирання. За словами Далгарно, він збирає урожай лободи від 350 до 500 кілограм на акр.