Починаючи з початку 2018 року члени фермерських господарств (ФГ) є платниками ЄСВ. Причому півроку була невизначеність з головами ФГ юридичних осіб — чи належать вони до членів ФГ?

Голови ФГ юридичних осіб є членами таких ФГ

З початку 2018 року податкова вважала, що голови ФГ юридичних осіб не відносяться до членів ФГ, а тому вони не є платниками ЄСВ (див. листи ДФСУ від 12.01.2018 р. № 1020/7/99-99-13-02-01-17 та від 19.01.2018 р. № 16387/99-99-13-02-01-17). На цій підставі голів ФГ не реєстрували платниками ЄСВ, як членів ФГ.

Але в червні 2018 року податкова раптово змінила власну думку. В листі ДФСУ від 26.06.2018 р. № 19425/7/99-99-13-02-01-17 було сказано про відкликання наведених вище листів. Стосовно голів ФГ сказано наступне. Голова та інші члени ФГ підлягають страхуванню на підставі п. 5-1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ (Закон України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»). Виключенням із цього правила є випадки коли голова або інший член ФГ належить до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.



Таким чином, нарешті податкова визнала, що голова ФГ є звичайним членом ФГ. Але давайте таки уточнимо, про яких голів іде мова.

NB: Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону про ФГ (Закон України від 19.06.2003 р. № 973-IV «Про фермерське господарство») головою ФГ є його засновник або інша визначена в Статуті особа. І засновник, і інша визначена в статуті особа можуть бути тільки членами ФГ. Це якраз і є той випадок, коли податкова каже про «голову та інших членів ФГ». Саме на них і поширюються висновки листа податкової.

А далі в ч. 4 ст. 4  Закону про ФГ сказано, що голова ФГ може письмово доручати виконання своїх обов’язків:

  • одному з членів господарства або
  • особі, яка працює за контрактом.

Тут напрошуються такі висновки:

Якщо голова ФГ доручає виконання своїх обов’язків іншій особі, то від цього він не перестає бути головою. Напевне, мова в цій нормі йде про тимчасову заміну голови на період, приміром, відпустки, хвороби тощо. А особа, якій це доручили, не стає автоматично головою, вона тільки тимчасово виконує доручені їй обов’язки голови.

NB: Так-от доручити виконання обов’язків можна як члену ФГ, так і взагалі сторонній особі, яка може працювати за контрактом. Вважаємо, тут мова йде про трудовий контракт.

Якщо обов’язки голови виконує інший член ФГ (який від цього головою не стає), він має сплачувати ЄСВ у загальному порядку, як і інші члени ФГ.

Якщо обов’язки голови виконує за трудовим контрактом стороння особа (не член ФГ), господарство виплачує такій особі заробітну плату, утримуючи ПДФО, військовий збір і нараховуючи ЄСВ у загальному порядку, прийнятому для інших працівників. Повторимося, що така особа також не є головою.

Якими наслідками наведений лист податкової, який прирівняв голів ФГ до членів ФГ, загрожує головам ФГ?

Відповідно до ч. 4 ст. 5 Закону про ЄСВ обов’язки платників ЄСВ для членів ФГ виникають з початку провадження відповідної діяльності. Тобто, за загальним правилом, голова ФГ мав сплачувати ЄСВ починаючи з початку 2018 року. Звісно, за умови, якщо він не належить до кола осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

Отже, перше: голова ФГ муситиме сплатити ЄСВ за всі періоди починаючи з січня 2018 року.

Друге. Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ЄСВ податкова накладає на платника ЄСВ штраф у розмірі 20 % своєчасно не сплачених сум.

По-третє, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч. 10 ст. 25 Закону про ЄСВ).



Нарешті, четвертий момент. У разі ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік платниками ЄСВ накладається штраф у розмірі 10 НМДГ (170 грн) (п. 1 ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ). Щоправда, ані Законом про ЄСВ, ані Порядком № 1162 не встановлено строк, в який слід подати заяву. Тому застосувати цей штраф проблематично, адже немає дати, від якої встановлювати несвоєчасність подачі заяви.

NB: І тут ми стикаємомся з такою ситуацією. Голови ФГ виявилися порушниками не зі своєї вини, а з вини податкової, яка відмовлялася реєструвати їх платниками ЄСВ. Добре, якщо ще голови зверталися до податкової з проханням зареєструвати і отримали письмову відмову. Тоді в голів на руках є документальне підтвердження їхньої невинуватості. У всякому разі, це може уберегти від застосування фінансових санкцій і пені. Але, з нашого погляду, це не убереже від необхідності сплатити ЄСВ, належний до сплати за поточний рік.

Якщо ж такого документального підтвердження немає, можливо, доведеться також розщедритися на штрафи і пеню. Якщо податкова виставить санкції, можна спробувати захищатися у суді. Але поки що судова практика з цього питання нам невідома. Тому не можемо сказати, наскільки судовий захист виявиться успішним.

NB: Отже, перше, що має зробити голова ФГ, який є членом ФГ і підпадає під категорію платника ЄСВ — зареєструватися платником ЄСВ, подавши до податкової відповідну заяву. Про особливості подачі заяви скажемо далі. А після реєстрації сплачувати ЄСВ у встановленому порядку.

П’ятий наслідок виявився помилковим

Відповідно до ст. 165-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, від 07.12.84 р. № 8074-10 передбачено накладення адміністративного штрафу на:

  1. посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності,
  2. фізичну особу — підприємця або
  3. особу, яка забезпечує себе роботою самостійно за несплату або несвоєчасну сплату ЄСВ у сумі:
  • що не перевищує 300 НМДГ (до 5 100 грн), в розмірі від 40 до 80 НМДГ (від 680 грн до 1 360 грн);
  • що перевищує 300 НМДГ (більше 5 100 грн), в розмірі від 80 до 120 НМДГ (від 1 360 грн до 2 040 грн).

Тому начебто за несвоєчасну сплату ЄСВ голова (член) ФГ має поплатитися також і цими штрафами. Але ж прямо в цій статті Кодексу членів ФГ не названо. Тому за буквального розуміння цієї норми застосувати цей штраф до голови та інших членів ФГ проблематично.

NB: А в підк. 301.09 ЗІР при відповіді на питання «Яка застосовується відповідальність до ФОП, осіб, які проводять незалежну професійну діяльність, та членів фермерських господарств за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ЄВ?» дана чітка відповідь: нормами статті 165-1 Кодексу не передбачена адміністративна відповідальність за вказане порушення для членів ФГ.

Які з членів ФГ є платниками ЄСВ?

Відповідно до пп. 5-1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ платниками ЄСВ є члени ФГ, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

Тобто, за загальним правилом, члени ФГ є платниками ЄСВ. Але є виключення з загального правила. Перше виключення – члени ФГ підлягають страхуванню на інших підставах.

Що мається на увазі під страхуванням на інших підставах?

Це означає, що член ФГ сплачує ЄСВ, або за нього сплачують ЄСВ відповідно до інших норм Закону про ЄСВ. Наприклад, фізична особа, яка є членом ФГ:

  • працює в той самий час у іншого роботодавця за трудовим договором. І цей інший роботодавець нараховує йому заробітну плату, сплачуючи ЄСВ;
  • зареєстрована підприємцем і сплачує ЄСВ як підприємець;
  • провадить незалежну професійну діяльність і сплачує ЄСВ від такої діяльності;
  • сплачує ЄСВ на добровільних засадах, уклавши відповідний договір добровільної участі.

Друге виключення з загального правила. Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ члени ФГ звільняються від сплати за себе ЄСВ, якщо вони:

  • отримують пенсію за віком або
  • є особами з інвалідністю, або
  • досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Такі особи можуть бути платниками ЄСВ виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.



Конкретні випадки звільнення членів ФГ від сплати за себе ЄСВ наведені в Листах ПФУ від 05.12.2017 р. №38450/03-13 та ДФСУ від 19.01.2018 р. № 1644/7/99-99-13-02-01-17, а також в підк. 301.04 ЗІР (загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу). Звільняються від сплати ЄСВ члени ФГ, які:

  • отримують пенсію за віком (у тому числі на пільгових умовах (передбачені ч. 2 та 3 ст.114, п.2 розд. XV Закону №1058 – Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»));
  • отримують дострокову пенсію (у тому числі на пільгових умовах (передбачені ч. 5 ст.115, п.72 розділу XV Закону №1058);
  • отримують пенсію зі зниженням пенсійного віку (зокрема, на пільгових умовах (передбачені ст.55 Закону України від 28.02.1991 р. №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»);
  • є особами з інвалідністю, незалежно від отримання пенсії або соціальної допомоги;
  • досягли віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу (незалежно від виду пенсії).

Зазначена пільга не поширюватиметься на осіб які:

  • отримують пенсію у зв’язку з втратою годувальника та не досягли віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058;
  • отримують пенсію за вислугу років та не досягли віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058.

Окрім того, зазначена пільга не поширюється на осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. Але, як ми зазначили вище, такі особи мають сплачувати ЄСВ в рамках «незалежної» діяльності. То ж будучи членами ФГ, вони не повинні додатково реєструватися платниками ЄСВ.

В підк. 301.04 ЗІР при відповіді на питання «Які ФОП та члени фермерського господарства не звільняються від сплати ЄВ за себе?» податкова зазначила, що ПФУ надає ДФСУ інформацію щодо фізичних осіб (платників ЄСВ) про те, що вони є пенсіонерами за віком або інвалідами із зазначенням дати встановлення пенсії або інвалідності. А тому право щодо визначення членів ФГ, які будуть відповідати таким вимогам, належить виключно ПФУ.

Члени ФГ мають зареєструватися платниками ЄСВ

Члени ФГ, які мають сплачувати ЄСВ, повинні самостійно зареєструватися платниками ЄСВ, про що записано в статті 5 Закону про ЄСВ:

  • облік членів ФГ ведеться відповідно до Порядку № 1162;
  • взяття на облік здійснюється податковою шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників та застрахованих осіб;
  • членам ФГ платникам ЄСВ безоплатно надсилається повідомлення про взяття їх на облік;
  • обов’язки платника ЄСВ виникають у членів ФГ з початку здійснення відповідної діяльності, а не з моменту реєстрації.

Відповідно до п. 1 розд. ІІІ Порядку № 1162 для взяття на облік платником ЄСВ член ФГ має подати податковій за своїм місцем проживання Заяву про взяття на облік платника єдиного внеску (члена фермерського господарства) за формою № 12-ЄСВ згідно з додатком 2 до цього Порядку.

Заяву має підписати як член ФГ, який реєструється, так і голова ФГ. Виходить, якщо реєструється голова, він має підписати і від імені члена ФГ, і від імені голови.

Наступного робочого дня з дня взяття на облік податкова безоплатно надсилає (вручає) члену ФГ повідомлення про взяття їх на облік за формою № 2-ЄСВ згідно з додатком 3 до Порядку № 1162 (див. п. 3 розд. ІІІ цього Порядку).

NB: Підкреслимо ще раз: член ФГ реєструється платником ЄСВ самостійно! Господарство до його реєстрації не має жодного відношення.

Один незрозумілий момент в процедурі реєстрації — строк реєстрації. Ані Законом про ЄСВ, ані Порядком № 1162 він не встановлений. Це може стати причиною конфліктів між членами ФГ і податковою. У всякому разі, проблематично накласти штраф відповідно до п. 1 ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ у розмірі 10 НМДГ (170 грн) за ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік платниками ЄСВ.

Як розрахувати належну до сплати суму ЄСВ?

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ для членів ФГ ЄСВ нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.

Стосовно бази нарахування ЄСВ для членів ФГ маємо суттєву невизначеність. Відсутні з цього приводу і консультації податкової. Варіантів розрахунку два.

Перший — традиційний. Він базується на словах «підлягає обкладенню».

Підлягає обкладенню — значить нарахована сума доходу, без вирахування податків (ПДФО і військового збору). Наприклад, якщо ФГ нарахувало дохід 10 000 грн, утримало ПДФО 1 800 грн (10 000 х 18%), військовий збір 150 грн (10 000 х 1,5%), то на руки члену ФГ виплачено 8 050 грн (10 000 – 1 800-150). Так-от обкладати ЄСВ потрібно не суму доходу, отриманого на руки, а суму нарахованого доходу — 10 000 грн. Таким чином, сума ЄСВ становитиме 2 200 грн (10 000 х 22%). Відтак з суми нарахованого доходу 10 000 грн за мінусом усіх податків у члена ФГ залишиться 5 850 грн (10 000 – 1 800 – 150 – 2 200).

Другий — розважливий. В Законі сказано про отриманий дохід, який підлягає обкладенню ПДФО.

З цього можна зробити висновок, що дохід має бути як отриманий, так і такий, що підлягає обкладенню ПДФО, тобто, в принципі оподатковуваний ПДФО. Тобто, базою оподаткування за цього розуміння буде дохід, отриманий членом ФГ на руки. Наприклад, якщо на руки член ФГ отримав 8 050 грн, то сума ЄСВ за цього підходу становитиме 1 771 грн (8 050 х 22%). За вирахуванням всіх податків, з нарахованих 10 000 грн у члена ФГ залишиться 6 279 грн (8 050 – 1 771).

Який з цих двох варіантів обрати?

Ми би сказали, що ці варіанті рівноцінні. Хоча безпечніше обрати перший варіант, бо він дорожчий. Відтак у податкової до нього не виникатимуть питання. А обравши другий, можна влізти у податкові суперечки, які доведуть і до суду, з невідомим фіналом.

Тому кожному члену ФГ радимо отримати з цього питання індивідуальну податкову консультацію. Так воно буде вірніше.

Обмеження стосовно розміру нарахованого ЄСВ

По-перше, сума розрахованого ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць (п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ).



Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону про ЄСВ  мінімальний страховий внесок визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску. Для 2018 року мінімальна зарплата становить 3 723 грн. Отже, розмір мінімального страхового внеску на місяць у 2018 році — 819,06 грн (3 723 грн х 22%).

По-друге, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1, ч. 4 ст. 7 Закону про ЄСВ нарахування ЄСВ здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування, що дорівнює 15 розмірів мінімальної зарплати. Таким чином, максимальна величина бази нарахування у 2018 році — 55 845 грн (3 723 х 15). А максимальна сума ЄСВ — 12 285,90 грн (55 845 х 22%).

Обидва обмеження застосовуються за наслідками кожного окремого календарного місяця. То ж якщо в якомусь з місяців 2018 року у члена ФГ не було доходу, він має сплатити ЄСВ за цей місяць щонайменше 819,06 грн. Або й більшу суму, але не більше 12 285,90 грн.

Маєте запитання з оподаткування, бухгалтерського обліку чи звітності? Пишіть нам: growhowua@gmail.com

Те саме стосується випадку, якщо член ФГ отримав від господарства місячний дохід менше 3 723 грн. (цифри для 2018 року), наприклад, 3 000 грн ЄСВ від цього доходу становитиме 660 грн (3 000 х 22%). Але ж ЄСВ має бути сплачено в сумі не менше 819,06 грн.

Ще одна каверза фермерського ЄСВ. Наприклад, у вересні 2018 року член ФГ отримав дохід 100 000 грн. А у липні і серпні не отримував. За вересень отриманий дохід більше максимальної величини, тому ЄСВ за вересень має бути сплачено в розмірі максимальної граничної суми — 12 285,90 грн. А за липень і серпень сплачується в розмірі не менше мінімального — по 819,06 грн за кожен місяць. Тобто, член ФГ не може розподілити вересневий дохід на кілька місяців, щоб потім розрахувати ЄСВ з розподіленого доходу. З метою сплати ЄСВ дохід за кожен місяць береться відокремлено.

Як розраховувати ЄСВ, якщо дохід господарством нараховано, але не виплачено члену ФГ?

Дохід нарахований, але ж він не отриманий членом ФГ. Тому у члена ФГ немає підстав обкладати такий дохід ЄСВ в місяці його нарахування господарством. За цей місяць члену ФГ доведеться сплачувати ЄСВ з розрахунку не менше мінімального ЄСВ. Базою нарахування ЄСВ такий дохід стане в місяці його отримання членом ФГ на руки.

Сплата ЄСВ

Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ члени ФГ платники ЄСВ зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ.

Таким чином, розраховується ЄСВ окремо за кожен місяць кварталу. Потім місячні суми за квартал плюсуються і сплачуються членом ФГ до бюджету один раз на квартал.

NB: ЄСВ сплачує кожен член ФГ сам за себе. Господарство до того не має жодного відношення.

Куди і як перераховувати ЄСВ?

На сайті податкової наведена інформації стосовно заповнення поля «Призначення платежу» у платіжці на перерахування ЄСВ:

;101  ; код за ЄДРПОУ  ; сплата єдиного внеску ;   ;   ;

1 — службовий код (“*”); 2 — код виду сплати (“101” — Сплата суми єдиного внеску); 3 — код за ЄДРПОУ  платника, який здійснює сплату; 4 — друкується роз’яснювальна інформація про призначення платежу; 5 — не заповнюється; 6 — не заповнюється; 7 — не заповнюється.

За цим самим посиланням наведені реєстри рахунків для сплати ЄСВ, обираємо відповідну область, натискаємо і скачуємо реєстр в форматі файлу Ексель.

А вже в реєстрі рахунки для сплати ЄСВ наведені в розрізі кожної окремої податкової. Для кожної податкової десять рахунків. Який з них призначено для членів ФГ?

В підкатегорії 301.04.04 ЗІР на питання «Які символи рахунків використовуються для зарахування в органах ДФС ЄВ, сплаченого фермерськими господарствами за себе?» відповіли так.

Для зарахування в органах ДФС ЄСВ, сплаченого членами ФГ за себе, використовується символ рахунку — «204».

Символ рахунку відповідає категорії платника ЄВ. Це цифри з шостої по восьму номеру рахунку.

Наприклад, якщо член ФГ перебуває на обліку в ДПІ м. Полтави, він має сплачувати ЄСВ на рахунок 37191204021601. Тому що в реєстрі рахунків для ДПІ м. Полтави саме цей рахунок з символом 204 (цифри з шостої по восьму номеру рахунку).

Звітування

Члени ФГ зобов’язані подавати самі за себе Звіт незалежно від того, чи ведуть вони підприємницьку діяльність (п. 13 розд. ІІ Порядку № 435 — Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений Наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. № 435). Очевидно, що подавати Звіт мають тільки ті члени ФГ, які зареєструвалися платниками ЄСВ. І оскільки вони зареєструвалися, звіт подається навіть якщо члени ФГ не отримували доходу.

Доплата ЄСВ голові і членам ФГ на базі ФОП, які є платниками ЄП групи 4: про це можете прочитати у статті Фермерські господарства як ФОП: розбираємо податкові нововведення у деталях

Звіт подається один раз у рік за наслідками такого року у строк до 01 травня року, наступного за звітним (див. п. 2, п. 3, п. 5 розд. ІІІ Порядку № 435). Причому в зазначеному п. 5 сказано, що звітним періодом є календарні місяці. Тобто, звітний період місяць, але звітувати за ці місячні періоди потрібно раз на рік, а сплачувати ЄСВ раз на квартал.

Звіт подається за формою № Д5 (річна) згідно з додатком 5 до Порядку № 435 (див. п. 10 розд. IV цього Порядку).

Повторюємо: члени ФГ подають звіт самостійно самі за себе. Господарство до їх звітування не має жодного відношення.

Олександр Золотухін, консультант з оподаткування і бухгалтерського обліку

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram