Горохова попелиця (Acyrthosiphon pisum) у справі захисту від смертельно небезпечних для неї бактерій покладається на зір. На це вказують результати нещодавнього дослідження Корнельського університету. Оскільки горохова попелиця не має імунітету до бактерій виду Pseudomonas syringae, які часто зустрічаються на поверхні листя рослин, вона починає уникати їхнього скупчення.

Якщо горохові попелиці заражаються цією бактерією, вони швидко вмирають. Раніше вважалося, що єдиним засобом захисту попелиць є надшвидке розмноження, що дозволяє компенсувати загибель частини комах. Однак науковці виявили, що попелиці здатні уникати скупчень небезпечних бактерій, помічаючи їх на листі. У лабораторних експериментах вони стабільно воліли живитися на листках, де не було бактерій.

NB: Як з’ясувалось, робити вибір комасі допомагає зір. Справа в тому, що в клітинах Pseudomonas syringae, як і інших представників цього роду бактерій, містяться піовердини речовини, що сприяють проникненню заліза крізь клітинну мембрану. Піовердини флуоресцирують під дією ультрафіолетового сонячного випромінювання, при цьому горохова попелиця здатна відрізняти флуоресценцію вірулентних і безпечних штамів бактерії.




У перевірочному експерименті горохову попелицю утримували в контейнері з пластику, який не пропускає ультрафіолетову частину спектру. Відповідно, бактеріальний піовердин в цьому випадку не флуоресцирував. За таких умов горохова попелиця втрачала здатність уникати небезпеки і живилася як на чистих листках, так і на тих, де були бактерії. Аналогічний результат був отриманий, коли використовувався мутований штам бактерій, які не виробляють піовердин.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram