Для банків, як би це було не дивно, головний пріоритет за малими та середніми агропідприємствами, адже агрохолдинги зарекомендували себе не найкращим чином. В цілому, 40% кредитного портфелю банків виділено саме для агровиробництва. Але перевагу віддають господарствам, що мають в обробітку 500-10 000 га. Про це пише «Урядовий кур’єр».

NB: Загалом торік українські банки профінансували аграріїв на 115 млрд грн. При цьому кредитування малого та середнього бізнесу, за оцінками банкірів, виросло десь на 70%.

Натомість більшу популярність має фінансування від компаній-постачальників, яке займає понад 50% кредитування аграрного сектору, — це різноманітні товарні програми кредитування від виробників засобів захисту рослин, насіння, сільгосптехніки тощо.

Аграрна розписка — новий для України (але не для світу) фінансовий інструмент. Згідно із Законом «Про аграрні розписки» від 2012 року, аграрна розписка — це товаророзпорядчий документ, що фіксує безумовне зобов’язання боржника, яке забезпечується заставою, здійснити поставку сільськогосподарської продукції або сплатити грошові кошти. По суті, це угода між виробником аграрної продукції, який виступає позичальником під заставу майбутнього врожаю, і кредитором.

NB: Віднедавна аграрні розписки запрацювали по всій Україні.

За цим інструментом фінансування минулого року, коли проект ще був пілотним, видано 190 розписок на суму 1,2 млрд грн. Сума у перерахунку на 1 розписку становить 6 млн грн. Це саме для середнього агровиробника.

NB: Для кредиторів привабливо те, що процедура стягнення заборгованості за розпискою проста і не потребує тривалого судового провадження. Особливість механізму аграрних розписок в Україні — наявність електронного Реєстру аграрних розписок у вільному доступі онлайн: agroregisters.com.ua.

Аграрна розписка вважається чинною з дня її реєстрації в реєстрі, право реєструвати аграрні розписки мають 58 нотаріусів. Реєстр — своєрідна кредитна історія сільгоспвиробників: інформація про невиконані розписки має бути безкоштовною у відкритому доступі. Щоправда, такої інформації поки що там нема: жодного випадку невиконання розписок дотепер не зафіксовано.