Зміна клімату у бік посушливішого змушує фермерів звертати увагу на нові культури, які раніше не вирощувались в Україні. До прикладу амарант, який в середньому продукує 20 ц/га, а коштує 25 000 грн/т. Проте вирощування амаранту має свої особливості та вимоги.



Амарант є однією із найбільш посухостійких культур Україні та найінтенсивніше розвивається при температурах понад 30° С. Крім того, він дає величезну вегетативну масу, збагачує ґрунт органікою та азотом, є гарним попередником у сівозміні. Щоправда вирощувати цю культуру можна і в вологих регіонах України, там він даватиме кращі врожаї зеленої маси та насіння.

Як розповів в інтерв’ю Agravery голова Асоціації виробників амаранту та амарантової продукції Олександр Дуда, основна вимога при посіві культури до попередників — раннє збирання та відсутність великих пожнивних решток. Передпосівна культивація проводиться на глибину до 5 см з подальшим коткуванням для вирівнювання поверхні ґрунту. Оптимальними термінами залежно від регіону для сівби є 1-20 травня. У південних регіонах рекомендують сіяти до 10 травня, до 15 травня — у центральних та до 20 травня — в північних. Якщо ґрунт прогрівся до 12оС і є достатня кількість вологи у верхньому шарі, можна сіяти на глибину до 2 см. Якщо температура ґрунту ще недостатня для швидкого проростання насіння амаранту та отримання сходів (12-15о С), або бракує вологи для отримання повноцінних сходів амаранту, слід боротися із бур’янами та чекати опадів.

NB: Строки посіву амаранту без втрати майбутнього врожаю можна переносити аж до 1 червня, а з частковою втратою майбутньої врожайності — до 15 червня.

— Амарант боїться заморозків, насіння проростає і сходить при температурі ґрунту 12-14°С. Досі, особливо в південних регіонах, важко зберегти вологу у верхньому шарі ґрунті, щоб отримати повноцінні сходи. Крім того, багато господарств не мають можливості якісно висіяти амарант: діаметр насіння 0,6-0,8 мм, глибина сівби — 1-2 см, — зазначає Олександр Дуда.


Аграріям варто пам’ятати, що амарант не любить кислі (pH < 5,5) та бідні на поживні речовини ґрунти. На родючих ґрунтах його можна вирощувати без внесення добрив. Більше того, він сам синтезує та накопичує азот, збагачує ним ґрунт. Водночас він відмінно реагує на внесення добрив. У такому разі співвідношення споживання макроелементів з ґрунту N:P:K = 1:0,8:3.

NB: Корисною властивістю амаранту також є його властивість відновлювати засолені ґрунти. Доведено, що за 2-3 роки вирощування амарант здатен значно покращити родючість таких ґрунтів.

Що стосується догляду за посівами, то у фазі 6-8 листочків бажано провести ручне формування густоти рослин, та прополювання. При цьому експерти не рекомендують використовувати на посівах амаранту гербіциди через їх низьку ефективність — по-перше неможливо видалити ніяким гербіцидом щирицю з посіву амаранту (загине щириця, загине й амарант), по-друге, виробники амарантової олії, яка використовується з лікувальною метою, висувають жорсткі вимоги щодо відсутності пестицидів у товарному насінні.

— Якщо немає можливості провести прополку рядків амаранту вручну, обов’язковим є застосування пружинних борін для видалення бур’янів у рядку, коли амарант сформує 8-10 листочків, — ділиться досвідом голова асоціації.

При цьому фермери, які вже вирощували рослину, зазначають, що амарант є однією із найрентабельніших культур в Україні — може давати виробникові дохід 50 000 грн/га та вище. Середня урожайність амаранту в Україні 20 ц/га, проте на дослідних ділянках він уже дає до 50 ц/га, що означає: розкриття його урожайного потенціалу ще попереду.